İbradı

İBRADI

Kapladığı alan bakımından Antalya’nın en küçük ilçesi olan İbradı, sahip olduğu doğal çevre ve kültür varlığı açısından dikkate değer özelliklere sahiptir. Bu küçük yaşam çevresi, Osmanlı adalet örgütüne ünü sınırları aşmış birçok hukuk ve devlet adımı yetiştirmesiyle ünlüdür. Yüksek gelir elde eden sakinlerini, kazançlarının bir bölümü ile İbradı’ya yaptırdıkları konaklar, çeşmeler, camiler, bakımlı sebze ve meyve bahçeleri varlıklarını; bu üretim esasında gelişen kültür etkisini günümüzde de sürdürmektedir.

İlçe merkezinin birkaç kilometre güneyindeki Ormana (Erymna) Kasabası özgün mimarisi ve gelişmiş yaşam kültürü açısından İbradı’yı tamamlar. Manavgat Irmağı’nın batı kıyısı boyunca uzanan, bugün safari tutkunlarının sabah akşam gelip geçtiği; bölgeyi Manavgat/Side’ye bağlayan ünlü Avasun (Yaylaalan) Yolu, yolcularını olağanüstü manzaralar içinden geçirerek denizden dağlara, dağlardan denize taşır. Bu yolun üzerindeki Ürünlü (Unulla) Köyü, geleneksel mimari dokusunun yanında, sınırları içinde bulunduğu Milli Park’a adını veren Altınbeşik Mağarası ile en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Altınbeşik Mağarası

Yörenin en çok ilgi duyulan bir başka antik yolu da ünlü Kesik Beli Yolu’dur. İbradı’nın yaklaşık 15 kilometre güneyindeki Eynif Ovası’ndan geçen bu yol, Antalya ve Side’yi İç Anadolu’ya bağlıyordu. Yolun üzerindeki Selçuklu dönemi Tol Han görülmeye değer özellikte bir tarihi eserdir.

İletişim

Galeri