Antalya Merkez

Antalya

Uygarlık yoluna, tüm dünyada en eski insan yerleşmelerinden biri sayılan Karain Mağarası ile çıkan Antalya yöresi, uygun iklim koşulları, zengin bitki ve hayvan varlığı, bölgenin uzak yakın ötelerinden gelen kültürlere ev sahipliği yaptı. Anadolu’nun güneybatısında bugün kendi adıyla anılan Antalya Körfezi’nin antik çağdaki adı Pamfilya Körfezi idi. Antalya, körfez çevresindekiSide, Aspendos, Perge, Phaselis gibi kentlerden çok sonra kurulmasına karşın, korunaklı limanı ve iç bölgelere görece kısa ve kolay ulaşım sağlayan dağ geçitleri gibi doğal avantajları sayesinde hızla gelişti.

Eski çağın yukarıda sayılan anlı şanlı kentleri peş peşe sönerken Antalya, varlığını gelişerek sürdürdü ve giderek salt körfezin değil, Anadolu’nun Akdeniz kıyılarındaki en önemli merkez kenti haline geldi. 20. yüzyılın ikinci yarısında giriştiği turizm hamlesi, sonuçlarını kısa sürede verdi; sahip olduğu doğal çevresi, tarih zenginliği ve hayranlık uyandıran tesisleri ile Antalya, dünyada adı en çok duyulan turizm kentleri arasında yer almaktadır.

Kaleiçi

Kaleiçi, Antalya’nın merkezinde yer alan deniz ve kara surları tarafından kuşatılan kent merkezi’ne verilen isimdir. Kaleiçi’nin sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getirmektedir. Eski evlerin önemi sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da çok yararlı bilgiler aktarmaktadır.

Kaleiçi’nde birçok ev aslına uygun restore edilmiştir. Kaleiçi günümüzde, eğlence yerlerinin, pansiyonların, restoranların, hediyelik eşya satan dükkanların ve antika halı satan mağazaların bulunduğu eşsiz güzellikte bir turizm merkezi olmuştur.

Kaleiçi’nde birçok tarihi cami bulur, bunların içinde en ünlüsü, Antalya’nın da simgelerinden biri olan Yivli Minare Camii’dir.

Festivaller

-Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

Festival, sanatsal açıdan uluslararası alanda gösterdiği başarıları ile Avrupa’nın saygın kuruluşları arasında olan Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA – European Festivals Association) 24 Ekim 2003 tarihinde kabul edilmiş ve dünyadaki diğer festivaller arasında saygın yerini bir kere daha kanıtlamıştır.

İngiltere’de yayınlanan Independent Gazetesi’nin; dünyanın dört bir yanında düzenlenen opera festivalleri arasında yaptığı araştırmada en iyi 10 festival arasında 5. sırada yer almıştır. Ülkelerin çağdaş sanatlarda ulaştığı düzeyi gösterme açısından da önemli olan bu etkinliğin, uluslararası ilişkilere olumlu katkılar sağladığını ve ülkelerin çağdaş kimliğinin vurgulanması ve tanıtımında önemli rol oynadığını özellikle belirtmek gerekir.

Aspendos Tiyatrosu’nun ülkemizin kültür zenginliğinin önemli bir parçası olduğu bilinci ile festival süresince tiyatronun tarihi dokusuna zarar vermeyecek teknik donanım ve güvenlik önlemleri dikkatle uygulanmaktadır. Festival tanıtımı işbirliği yapılan kuruluşların katkıları ile en geniş kitlelere ulaşacak şekilde yürütülmektedir.

Festivale bu güne kadar Avrupa Birliği, Türksoy ve Uzak Doğu Ülkeleri’nden birçok topluluk katılmıştır.

-Uluslarası Antalya Piyano Festivali

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, her yıl özel programıyla sanatseverlerle buluştu. Sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı festival, 25 Kasım – 17 Aralık tarihlerinde Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor.

Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan festival, 12. yılında da sanatseverlere unutulmaz bir klasik müzik şöleni yaşatıyor. Ana sponsorluğunu Volkswagen’in yaptığı festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş repertuvarı ve renkli programı ile dikkat çekiyor.

-Uluslararası Altın Portakal Film Festivali 

Antalya Altın Portakal Film Festivali, Avrupa ve Asya´nın en köklü film festivallerinden biri, ülkemizin ise en eski ve uzun soluklu film festivalidir. Ulusalda elde ettiği deneyim ve başarıyı, 2005 yılından itibaren uluslararası platforma taşıyarak büyük bir sinema etkinliği haline gelen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya´yı ve Türk sinemasını kucaklarken, dünya sinema platformunda iddialı bir film festivali olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde, Ulusal ve Uluslararası Yarışma´nın yanı sıra, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması da yer almaktadır. Festivalimizde ayrıca, başta Asya ve Avrupa sineması olmak üzere, dünya sinemasının önemli ve saygın isimlerinin filmleri de sinemaseverlerle buluşmaktadır.

-Uluslararası Antalya Jazz Festivali 

Sanata, tarihe ve kültüre adanmış bu rüya Türkiye’de, dünyaca ünlü Eski Roma hatırası Aspendos Antik Tiyatrosu’nda 20-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak Uluslararası Antalya Jazz Festivali ile gerçekleşiyor.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen festival, dünya turizminin odak şehri Antalya’da tüm dünyadan jazz severleri buluşturuyor. Festival sayesinde, turizmin başkenti olmaya aday Antalya’nın en önemli değerlerinden biri olan Aspendos bir kez daha tüm dünya ile etkileşime giriyor.

-Uluslararası Antalya Tiyatro Festivali 

2012 yılında 3.sü yapılacak olan Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemek amacıyla hayata geçirilmiştir. Bu yıl ve önümüzdeki yıllarda, bölgedeki antik tiyatrolarda yepyeni bir deneyim olarak seyirciyle buluşacak festival, Türkiye’nin tarihi sanatsal dokusunu, uluslararası bir platformda paylaşma hedefiyle yola çıkmıştır.

İletişim

Galeri