Gazipaşa

GAZİPAŞA

Antalya Körfezi’nin doğu ucundaki Gazipaşa, çevresi tarih ve coğrafi değerler bakımından oldukça zengindir. Bugün sahilden üç kilometre içeride, alüvyon düzlükte bulunan Gazipaşa İlçesi, Antik Çağ’da Selinus olarak bilinen ünlü bir liman kentiydi. Roma’nın ünlü imparatoru Traianus, Doğu seferi sırasında hastalanması üzerine Roma’ya dönüşü sırasında uğradığı Selinus’ta ağırlaşmış ve burada ölmüştür. Kent bu nedenle, bir dönem Traianapolis olarak anılmıştır.

Liman’ın doğusundaki yüksek kaya kütlesinin yamacında kurulmuş olan Selinus antik kentine ait sur ve çok sayıda yapı kalıntısı yer almaktadır. Hacımusa (Selinus) Çayı’nın denize ulaştığı yerdeki hamam, agora ve kilise olarak tanımlanan kalıntılar ilgi uyandırmaktadır.

Antik Selinus’un doğu ve batısında uzanan kıyı boyunca, başta Kıbrıs ve Mısır’a gidip gelen ticaret gemilerinin yük ve yolcu yükleyip boşalttıkları liman kentlerine ait kalıntılar, yörenin tarihi geçmişine ait birer maddi belge olarak ilgi çekmektedir.

Gazipaşa, mağaraları ile de dikkate değerdir. İlçenin doğusundaki Beyrebucak köyünde, Anadolu’nun en büyüklerinden biri olduğu bildirilen Yalandünya Mağarası, sarkıt dikit oluşumları etkileyicidir. Yalandünya Mağarası, uzak yakın ötelerde solunum yolu rahatsızlığı çekenlerin uğrak yeri olarak da giderek yayılan bir üne sahiptir. Ancak denizden ulaşılabilen Korsan Mağarası, bölgede tatil yapan turistlerin en çok ziyaret ettiği yerden arasındadır.

İşletmeye açıldığı tarihten itibaren her yıl katlanarak artan sayıda uçağın inip kalktığı Gazipaşa Havaalanı, turizmin gelişmesi için gerekli olan tesisleşmenin önündeki ulaşım engelini ortadan kaldırmıştır. Gazipaşa, kıyı boyunca uzanan eşsiz güzellikteki kumsalı, inşaatı tamamlanan yat limanı, doğal ve tarihi çevresiyle, yakın bir gelecekte adından daha sık söz ettirecek ideal bir tatil yöresidir.

İletişim