Elmalı

ELMALI

Likya(Teke) Yarımadası’nın kuzeyinde yer alan Elmalı, sahip olduğu su kaynakları, ekilebilir geniş tarım alanları ve dağlarının, Akdeniz’in en değerli ağacı olarak bilinen sedir ormanları ile kaplı oluşu sayesinde antikçağdan günümüze, sürekli iskan gören yerlerden biridir. Elmalı’nın güneydoğusundaki Bozhöyük ve güneybatısındaki Hacımusalar Höyük’te yapılan kazılar, salt bölgenin değil, Anadolu’nun dip tarihinden haber vermektedirler. Elmalı’nın doğusunda yer alanBayındır Köyü yakınlarındaki tümülüslerde yapılan kazıların, Friglere ait oldukları savlanan eserler vermesi, arkeoloji dünyasında heyecan yaratan hoş bir sürpriz olarak karşılandı. Tümülüslerin güneyindeki Gökpınar’da bulunan Elmalı Definesi bölgenin bilinen tarihine yeni yorumlar getirdi. Günümüzde giderek gelişen sosyo-ekonomik yapısı ile tarihin derinliklerinden bu yana kesintisiz iskân gören bölgenin merkezi olarak Elmalı coğrafyası, gözlenip okunabilen canlı bir tarih şeridi özelliğindedir.

Bereketli Elmalı Ovası’nın çevresinde sıralanan köyler, yemek masasının etrafına toplanmış bir ailenin bireyleri gibi, geçmişten devraldıkları özgün üretim ve yaşam biçimlerini hemen hiç değiştirmeden bugün de sürdürmektedirler. Finike, Demre (Andriake), Patara limanlarından ve doğudan gelerek batıya uzanan yolların kıyısından, köşesinden geçip uzak ötelere gittiği Elmalı Ovası bu konumuyla, gerisindeki Batı Anadolu’ya geçit veren bir özelliğe sahiptir.

Yaslandığı dağ yamacından ovayı seyreder konumuyla Elmalı, sahip olduğu derin kültürel birikimini yerleşim planı ile birlikte mimarisine de yansıtmıştır. Ahşap ve kerpiçten oluşan malzemeyle inşa edilen özgün Elmalı evleri, sahip oldukları kullanım düzeniyle hayranlık uyandırmaktadır. Hemşeri isimleriyle anılan sokaklar, mahalleler, çeşmeler, meydanlar, cami ve türbeleriyle Elmalı; yörenin önemli kültür merkezleri arasında olmayı hak etmektedir.

Bölgede yetişmiş ünlü inanç ve eylem adamlarının Elmalı çevresinde yaşamış olmaları, yörenin sahip olduğu güçlü tarımsal üretim esasında oluşmuş kültüründen kaynaklanmaktadır. Bektaşiliğin önemli isimlerinden biri olan, 14.yüzyılda yaşamış eylem adamı ve bilge Abdal Musa, Tekke Köyü’nde ve 16. yüzyılda inanç adamı, bilge Sinan-ı Ümmi, Elmalı’da yaşayıp, öldüler.

Abdal Musa Şenlikleri

Elmalı Ovası’nın batı ucunda yer alan Gömbe; Kaş, Demre, Finike ve Elmalı’nın mesiresidir. Salt yerli halk için değil, yörede tatil yapan yabancı konukların mutlaka ziyaret ettikleri Gömbe, sahip olduğu doğal güzellik ve inanılmaz üretim gücüyle görülmesi gereken yerler arasındadır.

İletişim

Galeri