Serik

SERİK

Antalya’nın merkeze en yakın ilçelerinden biri olan Serik, sahip olduğu doğal ve tarihi çevre etrafında gelişen turizm sayesinde yıldızı hızla parlayan bir tatil yöresi haline gelmiştir. Serik’in güneybatısındaki Belek Kumsalı boyunca uzanan kızılçam ormanının gölgelediği olağanüstü doğayı içine alan Turizm Bölgesi’nde inşa edilen konaklama tesislerinin, orman dokusuyla uyumlu olması yöreye olan ilgiyi arttıran önemli nedenlerden biridir. Doğa ile sporun içiçe olduğu golf sayesinde Belek yöresi, kısa sürede bu sporun dünyaca ünlü yıldızlarının boy gösterdiği golf merkezlerinden biri olmuştur.

Belek’in birkaç kilometre doğusundaki Aspendos, batısındaki Sillyon ve tam kuzeyindeki Selge; bölgeyi ziyaret eden konukların tatilini renklendiren zengin bir tarihi çevre oluşturmaktadır. Ancak yörenin sahip olduğu tek değer tarih değildir.

Türkiye’nin en önemli rafting parkurlarından bir olan Köprüçay, başlı başına turistik çekim odağıdır. Onlarca rafting firmasının konuklarına keyifli anlar yaşattığı bu spor dalı, bugün artık yörenin doğasını değerlendirmeye ve tanıtmaya dönük önemli etkinliklerinden biri durumundadır.

Serik yöresini kışlak edinen göçebe Türkmen’in, yerleşik yaşama geçişi çok yenidir. Bu durum yörenin yüksek yerlerle olan ilişkisinin birebir sürmesinin nedenini de açıklamaktadır. Turizmi, salt tatil ve eğlence olarak algılamayan; kültür meraklısı turistin beklentisini karşılamak için geleneksel köy ve yayla yaşamını tanıtma konusunda seçilecek örnek alanların başında Serik ve çevresi yer almalıdır.

İletişim

Galeri