Antalya’da Spor

Antalya’da Spor

Antik Çağlardan Bu Yana, Antalya Bölgesi Spor ile Anılıyor

Bir yeryüzü cenneti olan Antalya, antik çağlardan günümüze sanatın olduğu kadar sporun da merkezi olmuştur. Bu verimli topraklarda yaşamış olan Antik Çağ insanlarının, kurdukları şehirlerde tiyatro ve stadyum inşa etmeleri, o devirlerde sanat ve sporun ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Kibyra

Antalya’nın batı kesiminde yaşayan ışık ülkesindeki Likyalılar; sanatı, eğlenceyi ve sporu çok sever. Likya’nın başkenti olan Patara’dan pek çok ünlü sporcunun çıktığı bilinir. Işık ülkesinin insanları, şenlik ve yarışmalar için gittikleri kentlerde şampiyonluklar kazanmış ve gelenek gereğince, Patara’nın yanı sıra o kentlerin de yurttaşlık haklarını elde etmiştir. Likya vatandaşı, özgürlükler şehri Xanthos’lu Hermogenes’in M.S. 81, 85 ve 89 yıllarında; 215, 216, 217. Olimpiyat Oyunlarında çifte stadion koşusuyla silahlı koşuda birinci geldiği bilinir.

Olimpiyatlarda başarı kazanan atletler, kendi şehirlerinde adeta bir kahraman gibi karşılanır ve heykeli dikilerek onurlandırılır. Ayrıca bu atletler adına şölenler düzenlenip günlerce süren ziyafetler verilir. Olimpiyat şampiyonu Likya vatandaşı Xanthos’lu Hermogenes için bir heykel dikilmiş midir? Ne yazık ki bu bilinmiyor!

Dünya Kulüplerinin Buluşma Platformu!

Kış aylarında ortalama sıcaklığının 15 – 20 derece civarında seyrettiği Antalya ve çevresi, birçok spor dalı için ideal bir kamp merkezidir. Gelişmiş deniz, kara ve hava yolu ağı ile ulaşımın çok kolay yapılabildiği Antalya, bu yönüyle de ön plana çıkmaktadır.

Her yıl yüzlerce futbol takımını ağırlayan, çam ağaçlarıyla kaplı Belek Bölgesi, profesyonel kullanıma uygun sahalarıyla Avrupalı futbol takımlarının, kış kampları için seçerek tercih ettiği önemli bir merkez haline dönüşmüştür. Belek’in yanı sıra Alanya, Manavgat ve Kundubölgeleri de sundukları profesyonel hizmetler ile öncelikli olarak tercih edilmektedir. Geçen yıllarda Çin ile birlikte Uzakdoğu spor kulüplerinin de keşfettiği Antalya ve bölgesi, ılıman iklim ve profesyonel işletmeleriyle neredeyse tüm dünyanın tercih ettiği bir merkez haline gelmiştir.Otellerdeki kalite ve uluslararası düzeyde eğitim görmüş aşçılar tarafından hazırlanan yemekler de hiç kuşku yok ki bölgede konaklayan takımların öncelikli tercih nedenidir.

İki Teker Üzerinde Macera!

Bisiklet sporu için de çok elverişli bir bölge olan Antalya, kış aylarında pek çok bisiklet kulübüne kamp fırsatları sunar. Antalya’nın doğusunda yer alan Manavgat ve Alanya ilçeleri,  sundukları nitelikli hizmetler ile bisiklet kulüplerinin öncelikli kamp tercihidir.

Bisiklet ile bölgeyi gezerek keşfetmek ve misafirperverliği nam salmış ünlü yerel halk ile tanışmak isteyenleri, Manavgat Nehri ve devamında yer alan Oymapınar Barajı ile çevresi   çok keyifli bir parkurla beklemektedir.

2011’de Türkiye Bisiklet Şampiyonası’na ev sahipliği yapan, kaliteli sporun birinci adresi Alanya’da ayrıca geride bıraktığımız yıl, uluslararası standartlara uygun formda BMX yarış pisti inşa edilmiştir. Alanya, yeni BMX pisti ile bu yıl birçok ulusal ve uluslararası yarışmaya ev sahipliği yapmaya hazırlanmaktadır.

Her yıl düzenlediği dağ bisikleti yarışları ile uluslararası çapta birçok sporseveri buluşturan Alanya, bisikletçilere sırtını Akdeniz’e yaslamış doğal güzellikler içerisinde, çok keyifli ve elverişli parkurlar sunar.

Türkiye’nin en prestijli bisiklet etkinliği olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, yine Alanya’dan başlayarak bir başka görseli sunar. Beş kıtadan katılmış olan yüzlerce bisikletçi, ilk turlarını Alanya caddelerinde attıktan sonra muhteşem güzellikteki rotalarına devam eder.  Alanya’dan başlayan yarış, Batı Akdeniz ve Ege kıyı şeridinin zengin bitki örtüsünde sürdürülür. Sporcular ve takipçileri, hiç kuşku yok ki unutulmaz bir deneyime pedal çevirir.  Her yıl mayıs ayında organize edilen uluslararası Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, sunduğu muhteşem görsellik ile öne çıkarak dünya basını tarafından büyük ilgiyle karşılanmakta ve TV kanallarından naklen sunulmaktadır. Geçen yıl 130 ülkeden canlı olarak izlenen tur, 2014 yılında yarım asrı geride bırakmaya hazırlanmaktadır. Asya’yı Avrupa’ya bağlayan yarış; 1174 kilometreyi 7 günde kat ederek varış noktası olan İstanbul’da son bulmaktadır.

Bisiklet sporu ile ilgili bir başka etkinliği de Antalya merkezinden duyuralım. Her yıl mayıs ayı sonunda; “7’den 77’ye Herkes İçin Bisiklet” başlığı altında günübirlik bir etkinlik düzenlenmektedir. Şehrin sokaklarını baştan sona pedalları ile geçen binlerce sporsever, şehir merkezinde çok renkli görüntüler sergilemektedir.

Geride bıraktığımız yıl bisiklet sporu açısından son derece verimli bir atmosfer ve parkurlara sahip olan bu yönüyle dikkat çekiyor. İlki yapılan İbradı Altınbeşik MTB Dağ Bisikleti Yarışları, her yıl Temmuz ayında yüksek rakımda gerçekleşiyor.

Şimdi rotamızı motosiklet sporları ile ünlenmiş olan beldemiz Kemer’e çevirelim: Türkiye’nin muhteşem sahillerini barındıran Kemer’de düzenlenen Red Bull Sea to Sky Uluslararası Ekstrem Enduro yarışlarına her yıl yirmiye yakın ülkeden yüzün üzerinde yarışmacı katılmaktadır. Her yıl ekim ayının ikinci yarısında 1000 metre yüksekliğin üzerinde düzenlenen yarışlar, son derece zor parkurlarda gerçekleşmektedir.

Ayrıca Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Kemer Enduro Motosiklet Kulübü tarafından düzenlenen Türkiye Enduro Şampiyonası, Kemer Belediyesi’nin katkılarıyla her yıl nisan ayı başında organize edilir. Çam ağaçları ve kayaların arasında, zorlu doğa şartlarında gerçekleşen yarışlar büyük ilgi toplamaktadır.

Antalya merkezine 35 kilometre uzaklıkta olan Kemer; gelişmiş turizm altyapısı ve otelleri sayesinde, motosiklet kulüpleri için eşsiz parkur ve tesisleriyle kaliteli kamp hizmetleri sunmaktadır.

İlin yüzde 77,8’ini kaplayan dağlık alanları, bölgede dağcılık ve trekking etkinliklerinin çok etkin olarak yapılmasına zemin hazırlamıştır. Her hafta sonu, binlerce Antalyalı doğaseverin kat ettiği dağ yolları hiç kuşku yok ki yürümekle bitmeyecek gibidir.

Dağcılık sporu için son derece elverişli olanaklara sahip olan bölgede, çok sayıda amatör dağcılık kulübü bulunur. Dağcılık kulüpleri her pazar, bölgenin bir başka güzelliğini keşfetmek için yürüyüşler düzenlemektedir. Hafta sonları Antalya dışından birçok Türk dağcının; Antalya’ya gelerek cuma akşamını Kaleiçi’nin hoş atmosferinde geçirdikten sonra cumartesi sabahı Antalyalı dağcı dostlarıyla birlikte, önceden belirlenmiş rotanın yolunu tuttukları bilinmektedir. Hiç kuşku yok ki cumartesi zirvede geçirilen gecenin konusu, bir gün önce Kaleiçi’nin büyüleyici atmosferinde yapılmış dost sohbetleri olacaktır.

Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya Yürüyüş Yolu, Likya kentlerini birbirine bağlayan ve Teke yarımadası üzerinde Antalya’dan Fethiye’ye sahil boyunca uzanan patikalardan oluşmaktadır. Parkurun tamamı Antalyalı gönüllü dağcılar tarafından işaretlenmiştir. Antalya’nın batısına uzanan Likya Yolu; antik kentleri, kıyıları ve dağları içine alan rotasıyla dünyada tavsiye edilen en iyi yürüyüş parkurlarının başında gelmektedir. Likya Yolu’nun Fethiye’den başlayan birinci bölümünde Faralya (Uzunyurt) köyü, Dodurga köyü, Sidyma, Pınara – Letoon – Xanthos ve muhteşem güzellikteki kumsalıyla ünlü eski bir liman bölgesi ile Likya’nın başkenti olan Patara yer almaktadır. İkinci bölümünde ise Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Olympos ve Phaselis bulunmaktadır.

Antalya’da Dağcılık

Kaya duvarı üzerinde ardarda ip boylarınca bacalar, yüzeyler, çatlaklarda tırmanırken, yeryüzü giderek yüzlerce metre aşağıda kalırken yerle gök arasında asılı olma hissi müptela edici boyuttadır. Orada olmak sıra dışıdır! Antalya’da şehrin içinden bakınca gözüken irili ufaklı dağların kayalık uçurumları izleyenleri hayran bırakmaktadır.

Antalya’nın batısı, doğusu ve kuzeyinde Akdeniz’den birdenbire yükselen ve Beydağları adıyla anılan kayalık Toros Dağları, Antalya’nın arkalarında bir inci dizisi gibi uzanır. Antalya körfezini çevreleyen ve en yüksek noktasında 3000 metre yüksekliklere varan bu silsile müthiş bir kireçtaşı yığınıdır ve birçok yerde büyük yüzler ve kaya bantları tarzında, tırmanışa uygun yapılar sunmaktadır. Antalya, geçen on yıllık zaman diliminde dünyaca ünlü bir sportif tırmanış bölgesi haline gelmiştir. Ancak bölgenin barındırdığı geleneksel uzun tırmanış rotaları hala bilinmezliğini, keşfedilmemişliğini ve dolayısıyla bakirliğini korumaktadır.

Antalya’nın tipik oluklu, suyla aşınmış gri kireçtaşı yüzeyleri, dikliğinden bağımsız olarak sağlam, emniyeti bol, kesin ve sürtünmesi yüksek niteliklerdedir: Yani bir tırmanıcının aradığı ve tırmanmayı istediği özelliklerde. Bu tür kayada tırmanmanın nasıl bir haz verdiğini ifade etmek çok zor.

Tırmanış sporunun yeni yeni tanınmaya başladığı Türkiye, iyi bir kaya tırmanışı mekânı ve birçok tırmanış alanına sahip. Sportif olsun, geleneksel olsun, uzun ip boylu olsun, kısa olsun, dağda veya şehir yakınında olsun, birçok değişik bölgedeki bu farklı tırmanışlar güzel bir mozaik oluşturuyor. Antalya Beydağları’nın şahane masif gri kireçtaşı ve karstik arazisine has duvarlar da bunun çok önemli bir parçasıdır.

Koşuyorum, Koşuyorsun, Koşuyoruz!

Geniş ve birbirinden güzel bitkilerle donatılmış bölge parkları, koşu için son derece elverişli alanlar sunmaktadır. Bölge, koşma meraklıları için çok sayıda etkinliğe de sahiptir.

Ekim ayında yapılmakta olan Olympos Maratonu, doğal güzelliklerle dolu bir parkurdan oluşmaktadır. Eşsiz doğası ve tarihi dokusu ile Olympos, Antalya’ya 85 kilometre uzaklıktadır. Aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olan bölge,  koruma altındadır ve yapılaşmaya izin verilmemektedir. Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (GATAB) tarafından organize edilmekte olan maratonun Olympos’un büyüleyici atmosferinde başlayan parkuru, doğa içinde sunduğu muhteşem güzellikleri geçtikten sonra Kemer’de sona erer.

Antalya’nın batısında bulunan Kemer ilçesi yaşayanları, 31 Aralık tarihinde yapılmakta olan halk koşusu ile yeni yılı kucaklayarak bir başka koşu etkinliğine de imza atmaktadır.

“Yeter ki Koş” sloganı ile bu yıl dokuzuncusu yapılan olan Runtalya Maratonu, uluslararası çapta katılım ile koşunun Antalya adresidir. Kent merkezinde 42 kilometrelik bir parkurdan oluşan koşu, geniş katılımıyla Antalya sokaklarında çok renkli görüntüler sergilemektedir. Geride bıraktığımız yıl 45 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun katıldığı yarış; 3 Mart 2013 tarihinde sabah saat 10.00’da başlayacak.

Bu kez Antalya’nın doğusuna koşarak Alanya’nın kapılarını aralıyoruz: Türkiye Atletizm Federasyonu, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Alanya Belediyesi tarafından bu yıl; “Atatürk’e koşalım, Atatürk’le koşalım” temasıyla 14’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Alanya Atatürk Halk Koşusu ve Yarı Maratonu, şubat ayının son haftasında organize edilmektedir.

Beyaz ve Mavinin Büyüsü!

Karlarla kaplı Beydağları kış aylarında bölgeye bir başka güzellik sunmaktadır. Akdeniz’e tüm heybetiyle uzanan dağların sergilediği görüntü yaşamaya değerdir. Gözler önüne serdiği doğal görünümü ile Beydağları, kuşkusuz sonradan bir tutkuya dönüşecek olan bir güzelliği simgelemektedir.

Antalya’nın komşu kenti Isparta’ya 26, Antalya’ya 154 kilometre uzaklıkta olan Davraz, kış sporları için bir başka güzellikte olanak tanımaktadır. Akdeniz bölgesinin Göller Yöresi’nde, Eğirdir ve Kovada arasında yükselerek adeta Isparta Ovası’nı kuşatan heybetli Davraz Dağı, 2.637 metre yüksekliktedir. Kayak mevsiminin uzun sürdüğü Davraz, doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile amatör kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri 4 kilometreye ulaşan benzersiz parkurlar sunmaktadır.  Kış aylarında karlarla kaplı Beydağları’nın uzantısında bulunan Saklıkent, kayak yapabilme olanağı tanırken engin mavisiyle Akdeniz’in serin suları, sizleri kucaklamaya çoktan hazır olacaktır. Saklıkent kayak merkezi Antalya’ya 45, havaalanına ise 65 kilometre uzaklıktadır. Merkezde, kolay ve orta zorluk derecesinde olmak üzere iki ayrı pist yer almaktadır. Saatte 240 ve 340 kişi kapasiteli iki teleski bulunan merkez, 2.550 metre yüksekliğe sahiptir. Kayak mevsiminin kısa sürdüğü Saklıkent’te, sezonda kar kalınlığı 50 ile 100 santimetreyi bulmaktadır.

Davraz Kayak Merkezi’nde saatte 1000 kişi taşıyabilen 1211 metre uzunluğunda telesiyej bulunmaktadır. Karlarla kaplı Davraz’dan, enfes Eğirdir Gölü manzarasını izlemek de çok ayrı bir zevktir. Yamaç paraşütü de yapılabilen bölge, bu yönüyle de macera düşkünleri için idealdir.

Mağaraları Keşfetmek!

Antalya bölgesi, keşfetme tutkunları için 500’ e yakın mağara ile bir başka gizem dolu etkinliğin birinci adresidir. Antalya kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta yer alan, Döşemealtı bölgesi Yağca köyünde bulunan Karain Mağarası bizlere ilk insanlığın oluşumu hakkında ayrıntılı bilgiler verir. Mağara Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Eski Tunç gibi Protohistorik çağlardaki insanlar tarafından sürekli bir yaşam alanı ve mesken olarak kullanılmıştır. Karain Mağarası kazılarından elde edilen buluntular, hemen yanı başında bulunan Karain Müzesi ve Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Karain Mağarası

Antalya ve çevresinde 500’ün üzerinde mağara yer almasına karşın bunların büyük bir çoğunluğu turizme açılmamıştır. Bu nedenle Antalya çevresindeki mağaralar, beraberinde yer aldığı doğal güzellikler ve turizm dışı alanlarda yaşayan yerel halk ile de tanışmak adına, meraklıları için gizem dolu keyifli keşiflerin rotasını sunmaktadır.Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki nahiyesinin kuzeyindeki dağın yamaçlarında bulunan ve yerel halkın Sulu İn adını verdiği mağaranın duvarları, birer sanat harikasını andıran Hıristiyanlığa özgü resimlerle donatılmıştır. Hıristiyanlığın ilk yıllarında, gizli olarak yapılan ayinlerin merkezi konumunda olduğu tahmin edilen mağarada, İsa’nın annesi “Meryem Ana” ve bazı azizlerin resimleri bulunmaktadır.

Zindan Mağarası – Isparta, Aksu

Türkiye’nin en uzun mağarasının, 16 kilometre uzunluğu ile komşu kent Isparta sınırları içerisinde yer aldığını da hemen anımsatalım.

Suyun Üstü Pırıl Pırıl

Mavi bayraklı plaj sayısı bakımından 2015 yılında dünyada ikinci sıraya yükselen Türkiye’de, en fazla mavi bayrağa sahip il Antalya’dır. Toplam 436 mavi bayraklı plajın olduğu ülkemizde Antalya, 200 plajla birinci sırada bulunmaktadır. Bölgenin yarattığı bu doğal hal, birçok milli yüzücünün yetişmesine zemin hazırlamıştır.

Antalya’da sporun gelişmesine katkılar sağlamış olan Süleyman Erol’un adının verildiği Açık Deniz Yüzme Yarışları, geleneksel olarak her yıl mayıs ayında yapılmaktadır. Ayrıca, Konyaaltı Belediyesi’nin organizasyonu ile gerçekleşen etkinlik ile eşzamanlı olarak LEN (Avrupa Yüzme Ligi) Kupası Avrupa Açık Deniz Yüzme Şampiyonası düzenlenmektedir.

Alanya, 2014 Kasım ayında 21. kez gerçekleştirecek olduğu “Uluslararası Alanya Yüzme Maratonu” ile uluslararası çapta bir başka etkinliğe imza atar. Dünyaca ünlü Kleopatra Plajı’ndan başlayan yüzme maratonu, Galip Dere Plajı’nda sona ermektedir. Çok sayıda uluslararası ve ulusal turnuvaya ev sahipliği yapan Alanya’da kapalı ve açık olmak üzere iki olimpik havuz bulunmaktadır.

Üç tarafı denizlerle kaplı olan Türkiye’de 1 Temmuz Kabotaj-Denizcilik Bayramı tüm kıyı şeridinde yer alan kent ve ilçelerde coşku ile kutlanmaktadır. Deniz etkinlikleri ile geçen günün en eğlenceli bölümü, teknelerin önceden yağlanmış olan direklerine tırmanabilme yarışıdır.

Her yıl haziran ayı ortalarında Likya adıyla taçlanan bir festival, Kaş ilçesinde 3 gün sürmek üzere başlar. Bu festival içerisinde çok anlamlı bir yüzme yarışı organize edilmektedir. Haziran ayında yapılan yarışın özelliği; Kaş ilçesinin hemen karşısında bulunan, Yunanistan’a bağlı Meis adası halkı ile birlikte düzenlenmesidir. Meis adasından başlayan yarış, dostluk için atılmış kulaçlarla 7 kilometrenin sonunda Kaş’ta son bulmaktadır.

Geride bıraktığımız yıl, altıncısı düzenlenen “ATSO-Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Zafer Kupası” Yelken, Optimist ve Laser yarışları her yıl ağustos ayının son haftasında yapılmaktadır. Büyük Liman, Konyaaltı Sahili, Lara Baba Burnu ve Fener açıklarında gerçekleşen yarışlar, her yıl büyük çekişmeye sahne olmaktadır.

Ayrıca, Konyaaltı Belediyesi’nce organize edilen “Ata’yı Anma Kupası” Yat ve Yelken Yarışları kasım ayında yapılırkenAlanya Yelken, Optimist ve Laser kategorisinde, nisan ayında bir başka kupaya ev sahipliği yapmaktadır.

Suyun üzerinde ve bir bot ile azgın sularda çok eğlenceli bir şekilde boğuşmak isterseniz, Antalya’ya 92 kilometre uzaklıkta bulunan, Beydağları Köprülü Kanyon Milli Parkı’nı ziyaret etmenizi öneririz. Milli parkta bulunan Köprüçay mevkii, ülkenin en iyi rafting merkezlerinden bir tanesidir. Manavgat ilçesine bağlı olan merkez, sunduğu doğal güzellikleri ve görkemli kanyonları ile her gün binlerce maceraseveri ağırlamaktadır.

Raketini Al ve Gel!

Antalya bölgesinde tenis çok yaygın olarak yapılmakta olan bir spor dalıdır. Sokaklarda çantalarına sıkıştırdıkları raketleri ile yolda yürüyenleri görmek sıklıkla mümkündür. Bölgede uluslararası standarda sahip yüzlerce tenis kortu bulunmaktadır. Antalya merkezinde bulunan ATİK-Antalya Tenis İhtisas ve Spor Kulübü, birçok ulusal ve uluslararası çapta turnuvaya ev sahipliği yapan bir merkez konumundadır.

Bölgede sporun en önemli adresi olan Alanya da birçok turnuvanın bir başka ev sahibidir. Bölgede, Zimbitlik ve Park Alanya Tenis Kortları başta olmak üzere çok sayıda tenis sahası bulunmaktadır.

Antik kent Side, tenis sporunun bölgedeki bir başka merkezi olma yolunda epey kat etmiştir. 26 tenis kortunun bulunduğu bölgede biri kapalı, ikisi açık kortuyla birlikte yapımı yeni tamamlanan Side Tenis Kulübü bu yıl hizmete açılmıştır.

Antalya otellerinin dünya standartlarına uygun kortları, pek çok tenisçi tarafından bölgenin ılıman iklimi nedeniyle özellikle kış aylarında sıklıkla kullanılan bir antrenman bölgesi konumundadır.

Demir İnsanların Mücadelesi: Triatlon

Alanya ilçesinde başlatılan triatlon, Antalya Destinasyonunda çok etkin yapılmakta olan sporların başında gelir. Alanyalı bir grup işadamı, yurtdışı seyahatleri esnasında bir triatlon müsabakasına baştan sona tanık olur. Dünyada hızla taraftar bulan bu sporun kendi bölgeleri ile ne denli bağdaştığını düşünürler. Alanya’ya dönüşlerinde kısa sürede bir triatlon kulübü kurarak çalışmalara başlarlar. Bu sporun kentlerinde sevilip, sahiplenilmesi ve beraberinde hemen yaygınlaşması da uzun sürmez.  Alanyalı bir avuç sporseverin bu özverili girişimi,   Spor Bakanlığı’nca ilgi görerek desteklenir. Sunduğu doğallık ile katılan sporcuları baştan çıkartacak güzellikte olan Alanya, çok geçmeden 17 Ekim 1991 tarihinde uluslararası bir organizasyonun ilk sahibi olur. Yaratıcı, özverili ve çalışkan Alanyalıların bu organizasyonun üstesinden başarı ile gelmeleri sonucunda demir insanların heyecan dolu yarışmaları, her yıl ekim ayının ilk haftasında tekrarlanan bir geleneğe dönüşerek günümüze dek ulaşır.

Alanya 14-16 Haziran 2013 tarihleri arasında Avrupa Triatlon Birliği’nin (ETU) Avruğa Triatlon Şampiyonası’na da ev sahipliği yapmıştır.

Alanyalıların başlattığı triatlon serüveni kısa bir sürenin sonunda Antalya merkez ve komşu kent Isparta’nın Eğirdir ilçesinde de yankı bulur. Mayıs ayında dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı’ndan başlayan yarış, triatletlerin Antalya caddelerinde yarattığı renkli ve dost rekabetine sahne olur. Ağustos ayı sonunda ise bu kez triatlon heyecanı, 2002 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte olan Isparta’nın Eğirdir ilçesinde yapılır.

Challenger Kupası’nın Şampiyon Kadınları!

Muratpaşa Beleiyespor Bayan Hentbol Takımı, 2012 yılında Challenger Kupası final maçını az farkla kaybederek ikinci olmayı başarmıştır. Aynı yıl Türkiye Kupası ve Türkiye Lig Şampiyonluğu kupalarını da müzesine taşıyan takım, bir yılda üçlü sevinci yaşamıştır. Çok geçmeden sezon başında Türkiye Süper Kupası’nın da sahibi olan takım, böylece bir yıl içerisinde 4 kupayı müzesine taşımıştır. Muratpaşa Belediyespor Bayan Hentbol Takımı’nın yakalamış olduğu bu başarı, hentbol sporunun Antalya bölgesinde çok sevilerek yaygınlaşmasına vesile olmuş ve takımımızın şehrimize getirdiği kupalar ile taçlanmıştır.  Sezon boyunca kapalı salonlardaki kıyasıya mücadele, yaz aylarında Antalya plajlarına taşınmaktadır.

Geride bıraktığımız Haziran ayında 18 ülkeden 24 takımın katıldığı 4. Dünya Hentbol Şampiyonası, Lara Plajı’nda gerçekleştirilmiştir. Lara ve Konyaaltı plajları yaz boyunca ulusal ve yerel çapta çok sayıda turnuvanın da adresidir. Plajlarda güneşlendiğiniz bir gün kendinizi bir anda, müthiş bir çekişmenin izleyicisi olarak bulabilirsiniz.

1994 yılında Alanyalı Ramazan Demirci, hentbol sporunun Alanya plajlarında yapılmasının çok iyi olacağını düşünür. Değerli hoca, ilk olarak Alanya Belediyesi ve federasyonu bir araya getirerek çalışmalarına başlar.

Bugün neşeli bir geleneğe dönüşmüş olan “Açık Alan Hentbol Turnuvası”‘nın ilk mücadelesi 1995 yılında Alanya plajlarında başlama düdüğü ile yola çıkar. 2001 yılında vefat eden değerli hocanın adı turnuvaya verilir. Süre içinde kurumsallaşan turnuva, 2002 yılından itibaren “Ramazan Demirci Açık Alan Hentbol Turnuvası” olarak yoluna devam eder. Geride bıraktığımız haziran ayında 108 takım ile 1.400 sporcunun katıldığı ve dev bir organizasyona dönüşmüş olan turnuva, 2013 yılı Haziran ayının son haftasında 19. kez tekrarlanacaktır.

Kumda Oynamak

640 kilometre uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip olan Antalya Destinasyonu, doğal olarak hentbolda olduğu gibi diğer plaj aktiviteleri için de çok elverişli zeminler oluşturmaktadır. Adrenalin yüklü deniz sporlarının aktif olarak yapıldığı kıyılar, çok çekişmeli geçen plaj voleybol müsabakaları ile de ünlüdür.

80’li yılların ikinci yarısında, tohumları Alanya’da atılan ” Beach Volleyball” organizasyonları, günümüzde kurumsal bir karşılık bulmuştur. Alanya ilk olarak 1990 yılında, 13-15 Temmuz tarihleri arasında uluslararası bir turnuvaya ev sahipliği yapar. İlk acemiliklere karşın turnuva,  son derece başarılı olur. 1995 yılına kadar 4-5 turnuva daha yapılır. 1995 yılına geldiğimizde Alanyalılar, Dünya Kupası’nın kentlerine yapılması için Uluslararası Voleybol Federasyonu’na (FIVB) başvururlar ve başarıyla üstesinden gelirler. Alanya, günümüze dek birbirinden kaliteli plaj voleybolu organizasyonları yaparak tüm dünyaya adını bu yönüyle de duyurmayı başarır. Ancak, Alanya’nın asıl başarısı 2012 yılında perçinlenecektir. Avrupa Voleybol Konfederasyonu Başkanı Andre Meyer, Avrupa plaj voleybolu merkezinin, Alanya olduğunu tüm dünyaya açıklar.

Bugün Alanya plajlarında organize edilmekte olan plaj voleybolu müsabakaları, animasyon ve dans gösterileri ile izlenmeyi fazlasıyla hak eden bir şenliğe dönüşmüştür.

Plaj voleybolunun bir başka adresi de Antalya’nın Konyaaltı sahilidir. Konyaaltı Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenleyip iki aya yaydığı Bayanlar Epirden Plaj Voleybol Turnuvası haziran ve temmuz aylarında yapılmaktadır.

Ayrıca, yaz aylarında tüm bölge plajlarında sıklıkla yerel plaj futbolu turnuvaları da organize edilmektedir. Bunlardan en ünlüsü; Alanya’da her yıl temmuz ayında organize edilen Türkiye Bölgesel Futbol Ligi Kupası’dır.

Sokaklara Taşmak!

Basketbol tüm bölgede çok oynanan ve sevilen sporların başında gelmektedir. Antalya Büyükşehir Belediyesi Basketbol Takımı, Türkiye Basketbol Ligi’nde başarı ile mücadele etmektedir. Basketbolun bölgede çok sevilmesi nedeniyle sıklıkla sokak basketbol turnuvaları organize edilmektedir. Alanya, her yıl ağustos ayında Sokak Basketbol Turnuvası’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Her yıl eylül ayının ortasında, Türk ve Avrupa liglerinin başarılı takımları; “Rixos Cup” başlığı altında bir hafta süren bir turnuva için Antalya Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda mücadeleye tutuşur.

Antalya’daki belediyelerinin neredeyse sporun her dalında organize ettiği ücretsiz yaz kurslarına, her yıl 10 binlerce ilköğretim öğrencisi katılmaktadır.

Biz Engelleri Çoktan Aştık!

Antalya ve bölgesi belediyeleri, engelli vatandaşları ve misafirleri için son derece bilinçli çalışmalar yapmaktadır. Cadde ve sokaklarında engelliler için uyumlu teknolojiler kullanılarak engeller aşılmaya çalışılmaktadır. Tüm çabasını engelleri yok etmeye adayan bölge, çok sayıda engelli turnuva ve etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, geride bıraktığımız yıl Türkiye şampiyonluğunu elde ederek tüm bu çabaları taçlandırmıştır.

Bekliyoruz!

Zengin tarihi, mükemmel iklimi ve muhteşem güzelliğiyle Antalya bölgesi, hiç kuşku yok ki, kaliteli spor ve konaklama tesisleri ile 12 ay boyunca sporun birinci adresidir.

Her ay birbirinden farklı aktivitelere ev sahipliği yapan bölgede düzenlenmekte olan spor etkinlikleri, beraberinde yapılmakta olan aktivitelerle adeta bir şenliğe dönüşmektedir.

Sporun her dalında dostlukla mücadelenin verildiği bölge, bu yönüyle beş kıtadan insanları evrensel değerlerle kuşatılmış bir potada eriterek yarattığı uluslar üstü bir kültür şemsiyesi altında buluşturmaktadır.

Akçalı Tepe

Bademağacı

Beğiş

Çığlık

Gırdavlı Tepe

Hıdırilyas

Tahtalı

Tozlutepe