Bakanlıktan otellere uyarı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, otellere bir yazı göndererek, Thomas Cook müşterisinden para isteyen, veya otelden çıkaranlar hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu.

Thomas Cook’un iflası üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı da harekete geçti. Bakanlık bir duruyu hazırlayarak AKTOB’a gönderdi ve yazının otellere dağıtılmasını istedi. AKTOB tarafından tüm otellere gönderilen duyuruda şu görüşlere yer verildi:

”İngiltere operasyonlarını 23.09.2019 tarihi itibariyle durdurma kararı alan Thomas Cook, Almanya, Rusya ve Nordic’te faaliyetlerine devam etmektedir. Bugün itibariyle Thomas Cook İngiltere’nin ülkemizde 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunmaktadır.

22.09. 2019 dahil içeride konaklayan Thomas Cook İngiltere misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri ATOL (İngiltere Kamu Otoritesi) güvencesindedir. İşletmelerinde , Thomas Cook İngiltere misafiri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşaltırması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlı ve Maliye Bakanlığı arasında Thomas Cook İngilterenin faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan ”Kredi destek paketi” en kısa sürede hayata geçirilecektir. ”

Öte yandan oteller ise belirsizlik karşısında ne yapacaklarını bilemediklerini, Thomas Cook’un birikmiş borçlarının çok olduğunu, bu borcun tahsil edilip edilemeyeceği konusunda açıklama yapılmasını beklediklerini ifade ettiler.

0 Yorum

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir