Çocukların Bayramı

Çocukların Bayramı

Dünya Çocuklarının Bayramı ve Cumhuriyet

 

İstatistiklere göre yılda ortalama 300’ün üzerinde güneşli günün yaşandığı Antalya, yazın gelişini müjdeleyen nisan ayı ile birlikte, salonlarda organize ettiği etkinliklerini sokaklara, antik kentlere ve kırsallara taşır. Açık hava etkinliklerinin ilk müjdecisi ise çocuklardır.

Ulu Önder Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Şenlikleri,  tüm ülkede olduğu gibi bölgemizde de büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Dünyanın dört bir yanından kente davetli olarak gelen çocuklar, kendi yaşıtlarının evlerinde misafir olarak kalmakta ve geleneksel Türk misafirperverliğinin tadını çıkarmaktadır. Kültürler arası buluşma sayesinde sergilenen maharetlerle dolu gösteriler, sokakları adeta bir panayır alanına dönüştürmektedir. Bir çocuk bayramı olarak da adlandırabilecek olduğumuz 23 Nisan Şenlikleri, bu özel tarihi de içine alan hafta boyunca, sokaklarda ve meydanlarda kutlanmaktadır.

Yılın 302. günü Türk halkı için çok büyük bir öneme sahiptir. 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin tüm dünyaya ilan edildiği gün, bir bayrama dönüşmüş şekliyle tüm yurtta büyük coşku ile kutlanır. Antalya kent meydanları, belediyelerce organize edilen günün akşamında konserler ve havai fişek gösterileri ile şenlenmektedir. Saltanatın devrildiği ve demokrasinin hayat bulduğu bu özel tarih, Kaş ilçesinde bir başka güzellikte epik bir anlama bürünmektedir. Kaş’ın hemen karşı yakasında yer alan Yunanistan’a bağlı Meis ada halkı, bu özel günde, adeta tüm dünyaya barış çağrısında bulunurcasına komşu Kaş halkı ile buluşur. İki yaka insanlarının bir araya geldiği gün, Kaş’ın begonviller sarkan daracık sokaklarında neşe ve dostlukla ile kutlanmaktadır.