Kuzeydeki Cennet Göller Bölgesi

Kuzeydeki Cennet Göller Bölgesi

Göller Bölgesindeki Tabiat Parkları ve Tabiatı Koruma Alanları

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırları içindeki Yazılı Kanyon Milli Parkı; adını kanyon duvarlarına, Stoacı ünlü filozof Epiktetos’a ait sözlerin yazıldığı kitabelerden alır. Aziz Poaulos’un Perge-Yalvaç yolculuğu sırasında yürüdüğü bu yol hattı, Antalya yöresini kuzeye bağlayan en kestirme yol hattıdır. Bazı bölümde gösterilen özene gönderme yapılarak “Kral Yolu” olarak da adlandırılan bu yol, Aziz Paulos Yolu ya da Haç Yolu olarak anılmaktadır. Yolun içinden geçtiği kanyon, olağanüstü manzarası ve mutlaka tadılması gereken alabalığı ile ünlüdür.

Gelincik Dağı Tabiat Parkı

Eğirdir Gölü’nün batı yakasında yer alan Gelincik Dağı sahip olduğu eşsiz ekosistem ve Kapıdağı ile Çamdağı yamaçlarından izlenen doyumsuz Eğirdir Gölü manzarasıyla bölgenin önemli doğal değerlerinden biridir. Gelincik Dağı Tabiat Parkı çevresinde yoğun sedir ve daha az olarak ardıç, karaçam varlığının yanında çok sayıda soğanlı bitki yetişmektedir. Çevresinde yer alan Senirkent, Eğirdir, Uluborlu ilçelerine ait köyler tarafından yayla olarak kullanılan Gelincik Dağı Tabiat Parkı, yörede benzer konumdaki hemen tüm tabiat koruma alanlarında olduğu gibi geleneksel kır yaşamı ile doğanın birlikte izlenmesine olanak veren yerler arasındadır.

Gölcük Tabiat Parkı

Isparta kent merkezinin birkaç km güneybatısındaki Gölcük, bir krater gölüdür. Yörede benzeri olmayan bu doğal oluşum, uzak yakın çevre insanının olduğu kadar yabancıların da ilgisini çeken yerler arasındadır. Değişik ağaç varlığı bakımından olduğu kadar, kuş, kaplumbağa ve yılan gibi yaban hayvan türüne de ev sahipliği yapan Gölcük, ziyaretçisi bol olan bir mesire yeridir.

Salda Gölü Tabiat Parkı

Burdur’un Yeşilova ilçesi sınırları içinde yer alan; kayıtlarda Anadolu’nun en derin gölü olarak geçen Antalya-Denizli Karayolu üzerindeki Salda Gölü gerçek anlamda bir doğa harikasıdır. Çevresindeki mola ve dinlenme tesislerinde konaklayan ziyaretçiler, Salda Gölü’nün lacivert doğasının yanı sıra nefis yöre yemekleri ve alabalığı ile tanışır.

Serenler Tepesi Tabiat Parkı

Burdur Gölü kıyısında, piknik alanı ve seyir terası olarak düzenlenen Serenler Tepesi, sunduğu olağanüstü göl manzarası ile en çok ziyaretçi çeken yerlerden biridir.

Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı

Eğirdir Gölü ile Kovada Gölü arasında, Yukarı Gökdere Köyü sınırları içinde yer alan Kasnak Meşesi Ormanı, koruma alanı statüsüne alınmış; geçmişte ağır tahribat gören bu meşe türünün, geleceğe kalması sağlanmıştır.

Kargı Köyü Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı

Antik çağlardan beri bilinen cilt bakımı ve iyileştirici özelliği ile ünlü sığla yağı, doğada az bulunan sığla ağacının özüdür. Sığla ağacının doğal ortamında yetiştiği yerlerden biri Aksu Vadisi’nde Burdur’un Kargı köyü çevresidir. Kargı Köyü Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı bu değerli ağaç varlığını geleceğe taşımak amaçlanmıştır.