Milli Parklar

Milli Parklar

Termessos antik kentinin yer aldığı, Güllük Dağı Milli Parkı yaklaşık 7 bin hektarlık bir alanı kapsar.

Antalya il merkezinin 25 kilometre kuzeybatısındaki milli park, Antik Çağ’da Pamfilya’ya sınır Pisidya kentlerinden biri olan ve ulaşılmasındaki zorluk yüzünden büyük tahribat görmeden günümüze kalan ve sahip olduğu biyolojik çeşitlilik nedeniyle büyük ilgi çeken Termessos antik kenti ve çevresindeki yaban hayatı, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı insan tarafından ziyaret edilir.

Termessos’un doğa içindeki olağanüstü konumu ve tarihe “teslim alınamayan kent” olarak geçmesine neden olan ilginç tarihinin yanında, görkemli tiyatrosu, odeonu, gimnaziumu, sarnıçları, nekropolü (antik mezarlık) ve oldukça geniş bir alana yayılan çok sayıda yapı kalıntısı, ziyaretçilerde haklı bir hayranlık uyandırır.

Milli park içerisindeki danışma merkezi ve yeme/içme, dinlenme gereksinmelerini karşılamak üzere kurulmuş tesisler, ziyaretçilerin güzel bir gezinin ardından keyifli anlar yaşamasını sağlar.

Bir bölümü Antalya’nın doğusundaki Manavgat, bir bölümü Serik ilçeleri sınırları içinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, yaklaşık 40 bin hektar genişliğindedir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı adını, Köprüçay Irmağı üzerindeki Roma Çağı’nda inşa edilen bugünkü adıyla Oluk Köprü’den alır. Oluk Köprü’nün güneybatısında, Irmağa kuzeybatıdan kavuşan Gökçesu’nun içinden akarak gelen ve olağanüstü güzellikteki kanyonüzerinde yer alan Büğrüm Köprü de Roma Çağı eseridir.

Oluk Köprü’nün yaklaşık 15 km kuzeyindeki ünlü Selge antik kenti ve yaşamlarını bozulmamış çevre içinde sürdüren yöreye özgü bitki ile hayvan varlığı; Köprülü Kanyon’u tatil yapmak için bölgeye gelen çok sayıda insanın görmeden gelemediği yerler arasında ön sırada tutar.

Köprüçay Irmağı’nın orta mecrası Türkiye’nin en önemli Rafting merkezlerinden biri olan, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın yayıldığı oldukça geniş coğrafya içinde, çok sayıda köy boyutunda dağ yerleşmesi yer almaktadır. Ziyaretçiler, olağanüstü bir doğa içinde spor ve dinlenmenin yanında kırsal yaşamı tanıma fırsatını da elde etmektedir.

Antalya-Muğla illeri arasında, aynı adla anılan kanyondan doğan Karaçay’ın kaynaklarının yer aldığı yüz metrelere varan duvar yüksekliği ve yirmi kilometreye yakın derinliği ile Saklıkent Kanyon’u, ziyaretçilerine inanılmaz güzellikler sunan olağanüstü değerde bir gezi ve dinlenme alanıdır.

Yaz kış aynı kararlılıkla akan Karaçay’ın, kanyonun içindeki kaynakların tam da üstünde kurulan dinlenme yerleri, rafting parkurları Fethiye ve Kaş-Kalkan yöresinde konaklayan turist gruplarının ve sporcuların yoğun biçimde ziyaret ettiği yerlerin başında gelir.

Adını İbradı İlçesi’nin güneyindeki Ormana (Erymna) beldesinin doğusunda; Ürünlü (Unulla) köyü sınırları içindeki Altınbeşik Mağarası’dan alan Milli Park, yaklaşık bin iki yüz kilometrekare genişliğindedir.

Manavgat Irmağı’nı besleyen kaynak sularının ırmağa ulaşmadan önce biriktiği; içinde sandalla dolaşılabilecek kadar geniş mağara gölü gerçek anlamda bir doğa harikasıdır. Suyun mağara içinde oluşturduğu doğal köprü ve mağara duvarlarında yarattığı olağanüstü izler, suyun gücünü adeta belgeleyip sergilemektedir. Altınbeşik Mağara Gölü, kuzeybatıdaki Gembos Gölü’nün batan sularının eseridir.

Altınbeşik Mağarası’ndaki doğal oluşumların yanında, içinde yer aldığı bozulmamış çevre görenlerde hayranlık uyandırmaktadır. Mağaraya inen yolun iyileştirilmesi ve girişinde inşa edilen dinlenme yeri, ziyaretçi sayısını arttırmıştır.