Tabiat Parkları

Tabiat Parkları

Tabiat Parkı terimi, doğal özellikleri koruma altına alınarak halkın günübirlik kullanımına sunulan alanlar için kullanılmaktadır. Antalya yöresinde, Tabiat Parkı olarak düzenlenmiş dört adet alan vardır.

Güver Kanyonu Tabiat Parkı

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinin batısındaki Düzlerçamı’ndaki Yukarı Karaman beldesi sınırları içindeki Güver Kanyonu doyumsuz manzarası ve ilginç jeolojik oluşumuyla çok sayıda yerli yabancı konuk tarafından ziyaret edilmektedir. Kuzeydeki dağlara düşen yağışı denize akıtan bu kanyon yüz metreyi aşan derinliğiyle doğal yaşamın da korunarak süregeldiği yerlerden biridir. Kanyon çevresindeki seyir terasları, kent manzarasının yanında Beydağlarının seyrine olanak vermektedir.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Yılda üç yüz bin dolayında kişinin ziyaret ettiği bu tabiat parkı, kent merkezine yaklaşık yirmi km uzaklıkta, Aksu ilçesi  sınırları içinde yer alır. Küçük derenin çağlayan yaptığı Kurşunlu yöresi esas alınarak oluşturulan Kurşunlu Tabiat Parkı içinde inşa edilen yürüyüş yolları, akarsu üzerinde doğayla uyumlu olarak kurulan küçük köprüler, değirmenler yer alır. Kurşunlu Tabiat Parkı, doğal ortamında yaşayan hayvan varlığı ve oldukça iyi düzenlenmiş, sürekli denetlenen piknik alanları ile halkın ve Antalya’da tatilinin geçiren yabancı konukların en çok ilgi gösterdiği yerler arasında bulunmaktadır.

İncekum Tabiat Parkı

Alanya ilçesi sınırları içinde yer alan İncekum Tabiat Parkı deniz kıyısındadır. Parkın içinde yer aldığı orman örtüsü ve özellikle adını aldığı kumsalı ünlüdür. Tabiat parkı olarak ilan edilmeden önce uzak yakın çevreden gelenler tarafından günübirlik mesire alanı olarak kullanılan İncekum Tabiat Parkı, bugün de yöre insanının bu gereksinmesini karşıladığı gibi çevredeki tesislerde konaklayan çok sayıda yabancı konuğun da ilgiyle ziyaret ettiği yerlerden biridir.

 

Mavikent Tabiat Parkı

Körfez’in batısındaki Kumluca ilçesi sınırları içinde yer alan bu tabiat parkı; adını Mavikent Beldesi’nden alır. Tabiat parkı ilan edilmeden önce daha çok yöre insanı tarafından mesire yeri olarak kullanılmaktaydı.