Tabiatı Koruma Alanları

Tabiatı Koruma Alanları

Antalya il sınırları içinde tescil edilmiş üç tabiatı koruma alanı vardır.

Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı

Körfezin batısında, Teke Yarımadası’ndaki Elmalı ilçe sınırları içinde yer alan bu park, dünyada nesli tükenen sedir ağacı varlığının yanında yöreye özgü çok sayıda bitki türünün ve yabani hayvan varlığının korunması amacıyla kurulmuştur. Kuzeyindeki Çayboğazı Baraj Gölü ile olağanüstü bir peyzaj oluşturan Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı’nda tescil edilmiş anıt ağaçlar yer almaktadır.

Alacadağ Tabiatı Koruma Alanı

Bu koruma alanı Elmalı güneyindeki Finike ilçesi sınırları içinde yer alır. Başta sedir olmak üzere yirmiden fazla ağaç türüne sahip olan Alacadağ Tabiatı Koruma Alanı, bozulmamış doğal dokusu ve anıt ağaçlarıyla örneği az bulunan ekosistemlerden bir olarak kabul edilmektedir. Öte yandan Finike-Kumluca Koyu’nun en iyi izlenebildiği yerlerden biri olan Alacadağ yamaçları ziyaretçilere doyumsuz bir manzara eşliğinde keyifli bir gezi imkânı sunmaktadır.

Dibek Tabiatı Koruma Alanı

Kumluca ilçesi sınırları içinde yer alan Dibek Orman Sahası’nda kurulmuştur. Bu koruma alanı, başta sedir olmak üzere sahip olduğu ağaç varlığı bakımından yöredeki önemli ekosistemlerden biridir.