Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları

Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları

Antalya çevresinde, yabani bitki ve hayvan varlığına sahip olan alanlardaki yaban hayatın geliştirilerek korunması amacıyla düzenlenen sekiz tane saha vardır.

Sivridağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Antalya’nın Konyaaltı ilçesi sınırları içindeki Sivridağ çevresini içine alan bu saha, dağ keçisi, domuz, tavşan, keklik varlığını doğal çevre içinde koruma amacıyla kurulmuştur.

Gidengelmez Dağları Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Körfezin kuzeyindeki Akseki ilçesi sınırları içinde yer alan Gidengelmez Dağları esas alınarak düzenlenen bu saha, yine başta dağkeçisi, ayı, domuz, tavşan, tilki ve porsuk varlığına sahiptir. Gidengelmez Dağları’nın içine girilemez derecede sarp doğası bu sahaya ayrı bir çekicilik kazandırmaktadır.

Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Tam bir dağ yerleşmesi olan İbradı ilçesi sınırları içinde, Manavgat Irmağı’nın yukarı bölümünde yer alan Üzümdere köyü çevresini içine alan bu Saha’da da ana tür dağ keçisidir. Bölge keklik, tavşan, domuz ve sansar varlığı bakımından da oldukça zengindir.

Dimçayı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Alanya İlçesi sınırları içinde yer alan bu saha, Dimçayı Vadisi’nin özellikle yukarı bölümünü içine alır.  Ana türün yine dağ keçisiolduğu Dimçayı sahası da yörede çokça rastlanan domuz, tavşan, tilki ve sansar türlerinin yaşam alanıdır.

Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Antalya kent merkezinin hemen kuzeyindeki Düzlerçamı sahasının ana türleri dağ keçisi ve alageyiktir. Saha, bu iki ana türün yanında domuz, tavşan, tilki, sansar, karakulak ve keklik varlığına sahiptir. Özellikle dağ keçisi ve alageyik gibi türlerin kolaylıkla izlenebildiği Düzlerçamı sahası, her yıl çok sayıda yerli yabancı ziyaretçi tarafından gezilmektedir.

Gündoğmuş Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Körfezin batı yakasında, Toros Dağları’nın zirveleri arasında yer alan Gündoğmuş ilçesi; yaban hayatın korunması için seçilen yerler arasındadır. Gündoğmuş çevresindeki yaban hayat, coğrafyasının zorluğu nedeniyle günümüze bozulmadan gelmeyi başarmış yerlerden biridir.

Toros Dağları yaban hayatının ana unsurlarından biri olan dağ keçisi, tavşan, sansar ve tilki varlığının yanında keklik de Gündoğmuş yöresinin en çok rastlanan yaban hayvan varlığı arasında yer alır.

Kıbrısçayı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Kaş ilçesinin kuzeyinden başlayan ve gerisindeki Akdağ etekleri arasındaki kısıklardan Kasaba Çukuru’na uzanan alanı kapsayan bu sahada, ana tür yine dağ keçisidir. Bunun yanında domuz, tavşan, tilki, sansar ile Kıbrısçayı’nın aktığı vadi tabanında porsuk varlığı bu sahada en çok rastlanan türlerdir.

Sarıkaya-Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Finike ilçesinin kuzeyinde yükselen yüzlerce metre yüksekliğindeki Sarıkaya Uçurumu ile arkasındaki, bölgede çok sayıdaki Akdağ’dan biri olan Susuz Akdağ’ı arasındaki Oluklu Yaylası’nın çevresinde, oldukça geniş bir alanı kapsayan bu saha; dağ keçisi iledomuz, tavşan ve tilki türlerinin yaşam alanıdır.