Yöredeki ”Anıt Ağaç” Varlığı

Yöredeki “Anıt Ağaç” Varlığı

Körfez çevresindeki dağların dünyaya yüksekten bakan, uzun ömürlü ağaçları sedir ve ardıç; Antalya gibi Burdur ve Isparta dağlarının da gözde ağacıdır. Coğrafyanın gözden uzak yerlerinde iki bin yaşlarını süren çok sayıda sedir ve ardıç ağacı; ömürleri uzun olsun diye “doğa anıtı” olarak koruma altındadır. Anıt ağaçlar, tanık oldukları Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı çağlarından bugüne, dinmeyen uğultularla esen rüzgârlarla selam getirir, selam götürür.

Antalya’nın Elmalı sınırları içindeki Çamkuyuları, Dokuzgöller ve Çığlıkara orman serisinde “Koç Sedir”, “Koca Katran”, “Şah Ardıç” ya da “Aslan Ardıç” gibi adlarla anılan sedir ve ardıç türü anıt ağaçlar, her yıl çok sayıda ziyaretçiyle buluşur. Anıt ağaçlar; Torosların Göller Bölgesi çevresinde, Sütçüler ve Senirkent’in yükseklerinde ardıcından sedirine, kestanesinden ıhlamuruna varlığını sürdürür.

Uzun ömürlü ağaçlardan biri de çınardır. Çınarın, sedir ve ardıç gibi yüksek yer tercihi yoktur; insan içinde olmayı sever. Gölgesi bol olduğundan insan da çınarı sever. Yalvaç, Altınyayla (Dirmil) ve Ağlasun ilçe merkezlerindeki çınarlar gibi yaşları kestirilemeyen bu anıt ağaçlar, kim bilir kaç yüzyıldan beri çevresinde toplananlara gölge ve serinlik vermeyi sürdürür? Kemer’in hemen kuzeyindeki Gedelme’de; yaşı kestirilemeyen çınar da öyle.

İbradı’nın orta yerinde, bin yıldan bu yana dimdik ayakta duran “Arapastığı Kestanesi” gibi.