Gençlik Ateşi

Gençlik Ateşi

Antalya, Gençlik Ateşini Ateşliyor
Öğrenim yılının sonlarına yaklaşılmasıyla birlikte, mayıs ayının ilk haftasında başlayan Gençlik Festivali, Türkiye’nin en iyi rock gruplarını Antalya’da misafir edecektir. Atatürk Parkı açık hava alanında yapılan konserler dizisi, bir hafta boyunca her akşam bir başka topluluğun konser performansı ile sürer. Mayıs ayı başında yakılan gençlik ateşi, hiç sönmeden hemen aynı ayın ortalarında yeniden canlandırılarak Üniversite Gençlik Şenliği ile Akdeniz Üniversitesi kampusuna taşınacak ve kampus birbirinden ünlü Türk solist ile gruplarına hafta boyunca ev sahipliği yapacaktır.

Gençlik Festivali
Baharın gelmesiyle adeta bir bayrak yarışı koşusunu andıran festivaller zinciri tüm bölgeyi sarıp sarmalar. Her yıl mayıs ayında Side’de organize edilen Air Show Side, antik yarım ada semalarında, uçaklar ile muhteşem bir görsellik yaşattığı esnada, Alanya bu yıl 13. kez düzenleyecek olduğu şenliğe hazırlanmaktadır. 2013’ün Mayıs ayının son haftasında başlayacak olan 13. Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği, ortaya koyduğu dostluk teması ile bir başka atmosfer sunmaktadır. Her yıl Alanya’nın bir kardeş kentinin onur konuğu olarak ağırlandığı şenlikte, misafir edilen ülkenin kültürü ile Türk kültürü pekişerek birbirinden renkli bir folklor şölenine dönüşmektedir.

Air Show Side
Deniz suyu sıcaklığının 24, hava sıcaklığının ise 30’a ulaştığı haziran ayında, Antalya’da yerleşik yaşayan Rus vatandaşlar, kendi kültürlerini yaşatmak ve sergilemek amacıyla her yıl Rus Kültür Günleri düzenlemektedir. Birbirinden renkli görüntülerin oluşturduğu bu folklorik hava, çok geçmeden yerini, 5 gün sürecek olan Antalya Uluslararası Caz Festivali’ne terk edecektir.

Antalya Uluslararası Caz Festivali
Eşzamanlı olarak, haziran ayında, Alanya ilçesine bağlı Konaklı’da üç gün boyunca kutlanan turizm festivali, çok geçmedenOba Belediyesi Turizm Kültür Sanat ve Portakal Festivali ile adeta kucaklaşacaktır. Antalya’nın batısında yer alan Kumluca ilçesinin 4 kilometre ötesinde yıllardır yapılmakta olan kazılar, Rhodiapolis antik kentinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kesin olmamakla birlikte Rodoslular tarafından kurulduğu düşünülen ve kazıları devam eden antik kent tiyatrosu, 2006 yılından beri her haziran ayında bir senfoni orkestrasının verdiği konser ile şereflendirilmektedir.

2013 Haziran ayında 13. Kez kutlanacak Manavgat Barış Suyu Kültür Sanat ve Gençlik Festivali ve yine aynı dönemde yapılan Manavgat 4. Motor Festivali, 2000’i aşkın motorcunun katılımıyla ilçede çok hoş görüntülere sahne olmaktadır. Ülkenin dört bir yanından gelen coşkun motorseverler, bir araya gelmenin heyecanını, deli gibi akan Manavgat Nehri’nin serin atmosferinde yerli halk ve turistler ile bütünleşerek yaşar. Haziran ayı ortalarında 2003 yılından beri her yıl düzenlenmekte olan Altın Nar Festivali Kemer ilçesinde dünyanın dört bir yanından gelmiş misafirler ile eğlenceli bir ortamda kutlanmaktadır. Neşeli bir kortej ile başlayan festivale Türk şarkıcılarının verdiği ücretsiz açık hava konserleri damgasını vurmaktadır.

Kemer Altın Nar Festivali
Haziran ayını temmuza bağlayan günlerde Antalya’nın doğusunda Finike’de bir başka festival yaşanmaya başlar. 1989 yılından bu yana kutlanan Geleneksel Finike Festivali genel olarak tarımla uğraşan Finike halkı için adeta bir hasat sonu bayramına dönüşmektedir.