Gitar ve Edebiyat

Gitar ve Edebiyat

Kentin Sokaklarına Yayılan Piyano Sesleri

Bölgenin bir başka yüz akı olan, Uluslararası Antalya Piyano Festivali her yıl kasım ve aralık aylarında, kentte yükselen piyano tınıları ile ayrı bir büyü katmaktadır. Türk besteci ve piyanist Fazıl Say’ın sanat yönetmenliğini üstlendiği festivale her yıl dünyaca ünlü virtüözler katılmaktadır. 10 konserden oluşan festival, kısa adı AKM olan Antalya Kültür Merkezi’nin  Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilmektedir. Geride bıraktığı yıllar boyu çok önemli piyano virtüözlerini ağırlayan piyano festivali, dünyaca ünlü Amerikalı caz piyanist ve bestecisi Chick Corea ile flamenco, caz, soul ve funk müziğini ustaca bir potada eriten Buika, Brad Mehldau Trio gibi çok değerli müzisyenlerin buluşma noktası olmuştur.

Uluslararası Antalya Piyano Festivali

2013 yılı Nisan ayında beşinci kez organize edilecek olan Uluslararası Koro Festivali, hiç kuşku yok ki bölgede yapılmakta olan etkinliklere farklı bir boyut katmaktadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Aktif Felsefe Derneği işbirliğiyle Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilen Antalya Uluslararası Koro Festivali’ne çok sayıda Türk ve uluslararası koro katılmaktadır.

Uluslararası Antalya Koro Festivali

Şubat ayı ortalarında 5 gün süren Uluslararası Gitar Festivali, Türk ve yabancı ünlü pek çok müzisyeni Antalya Kültür Merkezi’nde buluşturmaktadır.

Uluslararası Antalya Gitar Festivali

Her yıl 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü de içerisine alacak şekilde organize edilmekte olan Altın Portakal Şiir Ödülü, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmektedir. Her yılın şiir ödülü, seçici kurul üyeleri tarafından bir önceki yıl yayımlanan şiir kitapları arasında yapılan değerlendirme sonunda belirlenir. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne layık görülen kitabın şairi için bir sonraki yıl Şiir Sempozyumu düzenlenmekte, ödüllü şairin şiiri ve yapıtı, şiir insanları tarafından bildiriler sunularak değerlendirilmektedir. Sempozyumda sunulan bildiriler aynı yıl içinde kitaplaştırılarak Altın Portakal Şiir Ödülü ve Sempozyumu’nun belgesi olarak yayımlanmaktadır.

Altın Portakal Şiir Ödülü

Kentin geleneğe dönüşmüş olan bir başka şiir etkinliği ise Antalya Sanatçılar Derneği Sanat Galerisi’nde (ANSAN) gerçekleşmektedir. Her yıl mart ayında gerçekleşen Öykü Günleri,  Akdeniz Şiiri, yitirdiğimiz edebiyatçılarımızı anma, Türkiye’nin ünlü yazar ve şairleriyle söyleşiler, paneller, konferanslar ve seminerler düzenlenerek her yıl üç gün bir şenlik havasında kutlanmaktadır.

ANSAN’lı bir grup sanatçının 1996 yılında başlattığı, her ayın dolunaya rastlayan gecesinde, kentin değişik ve ilginç mekânlarında şiir gecesi buluşmaları düzenlenmektedir. Dolunay Platformu adı altında toplanan şiirseverler, yaz ve bahar aylarında Konyaaltı Sahili’nde, yakılmış ateşin çevresinde toplanarak şiirlerini saz, ut ya da gitar eşliğinde dillendirir.  Yağmurlu ve soğuk kış gecelerinde ise çeşitli mekânlarda buluşan şiir dostlarının içeceklerini yanlarına getirdiği geceler, son derece dost bir atmosferde geçmektedir.