Haberler

AŞT Yeni Oyunlarla Ocak Ayında Perdelerini Açıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Şehir Tiyatroları’nın yeni yönetim kadrosuyla birlikte Ocak ayında perdelerini açacağını söyledi. Böcek, AŞT Genel Sanat Yönetmenliği’ne geçen dönem kömür ve baca denetimi yaptırılan, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu Gökhan Avkıran’ın getirildiğini açıkladı. Başkan Böcek yönetmelikte 2 maddede yapılan değişiklikle AŞT’nin denetlenebilir hale geldiğini belirterek “Tiyatroyu tiyatroculara emanet ettik” dedi. Başkan Böcek sanata ve sanatçıya saygı duyan bir anlayışla perdeleri açık tutmaya devam edeceklerini söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Şehir Tiyatroları (AŞT) yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Antalya Şehir Tiyatroları’nın yeni Genel Sanat Yönetmeni Gökhan Avkıran da hazır bulundu.

KAMUOYU YANLIŞ BİLGİLENDİRİLDİ

Antalya Şehir Tiyatroları ile ilgili alınan kararlar sonrasında basında ve sosyal medyada gerçeği yansıtmayan açıklamalar, yanlış bilgilerle hazırlanan ve dolaşıma giren videolarla kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğine dikkat çeken Başkan Muhittin Böcek, hiçbir zaman siyasi nedenlerle karar almadığının altını çizdi. Başkan Böcek, “İşi ehline vermek, liyakati esas almak ve haksızlık yapmamak hayatım boyunca benimsediğim prensipler oldu. Dolayısıyla geçmişte olduğu gibi, bugün de bu düşüncelerle hareket ettim” dedi.

YENİ OYUN SAHNELENMEDİ

Yerel seçimlerin ardından göreve geldikten sonra yapılan incelemelerde Antalya Şehir Tiyatrolarında bazı aksayan noktaların olduğunu gördüklerini ve bir takım tasarruf tedbirleri aldıklarını söyleyen Başkan Böcek, “Antalya Şehir Tiyatrolarının son üç yılda 7 milyon liraya yakın bir bütçesi olmasına rağmen, yeni bir yetişkin oyunu ortaya koyamadığını, sürekli her türlü dekoru ekipmanı hazır olan ve provaları yapılmış eski oyunlarını tekrarladıklarını ve bütçesi 51 bin lira olan sadece 2 yeni çocuk oyunu sahneleyerek verimli bir çalışma sergileyemediklerini gördük” diye konuştu.

AVM İLE SÖZLEŞME YENİLENMEDİ

Başkan Böcek, tüm bunların dışında AŞT’nin Antalya’da AKM, Yeni Mahalle Kültür Merkezi, Cam Piramit Kongre Merkezi gibi, çalışma ortamı ve sahne bulunmasına rağmen bir AVM’den yer kiralayarak oyunlarını burada oynadığını belirterek, “Yıllık 60 bin TL kira ve cirodan yüzde 22,5 pay olarak yapılan bu anlaşmayı sözleşme bitiminde yenilemedik” dedi.

İŞ AKİTLERİ YASA GEREĞİ SONLANDIRILDI

AŞT’de çalışmış 39 müzisyen, oyuncu ve teknik personelin işe giriş yöntemlerinin yasal olmadığını da vurgulayan Başkan Böcek, Teftiş Kurulu’nun 2016 yılında yaptığı denetimde bu çalışanların saat ücretli olarak istihdam edilmesinin yasal olmadığının belirtilmesine rağmen eski yönetim tarafından bu konuda herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. Başkan Böcek, istihdam şekilleri doğru olmadığı için bu personelin iş akitlerinin yasa gereği sonlandırıldığını ifade ederek şunları söyledi; “Şimdi soruyorum sizlere, bu arkadaşları yanlış şekilde işe alıp mağdur edenler mi suçlu, yoksa kanunları uygulayan Muhittin Böcek mi? Bu arkadaşlarıma da sormak istiyorum, sizleri mağdur eden kişilere karşı da bu eylemleri yapacak mısınız?”

ŞEFFAF VE HESAP VEREBİLİR ANLAYIŞ

Yönetmelikte yapılan değişiklikle tiyatroyu tiyatrocuların yönetir hale gelmesinin önünü acıktıklarını vurgulayan Başkan Böcek, kısıtlamaya neden olan 2 maddede yapılan değişiklikle teknik olarak alınacak kararlarda bir eksiklik olmaması için teknik müdür konumundaki sahne yöneticisinin de yönetim kurulunda görev almasının sağlandığını söyledi. Başkan Böcek, “Kurul gerekli görürse alınan bazı kararları başkanlık makamı onayına sunabilir” şeklindeki muğlâk ifadelerin de, şeffaf ve hesap verilebilir bir idare anlayışı ile “turne programları ve bütçe ile ilgili kararların başkanlık makamına sunulması” şeklinde net bir ifadeyle değiştirildiğini belirtti.

KISITLAMA ORTADAN KALKTI

Başkan Böcek, Genel Sanat Yönetmeninin belirlenmesiyle ilgili olan 23 maddede yapılan değişikliğin ise bu görevi layıkıyla yerine getirebilecek, yıllarını tiyatroya vermiş birçok kişi ve sanatçıyla çalışma şansını ortaya çıkardığını belirterek, şunları kaydetti: “Kısıtlamayı ortadan kaldırarak, tiyatroyu tiyatroculara emanet ettik. Yaptığımız bu değişiklikler ile 105 yıldır perdelerini aralıksız açan İstanbul Şehir Tiyatroları başta olmak üzere Eskişehir, Kocaeli gibi şehir tiyatrolarının genel sanat yönetmeni belirleme maddesini de aynen uygulamış olduk. Asıl şimdi istenilen herhangi biri, hangi meslekten olursa olsun, genel sanat yönetmeni olamayacak ve tiyatroyu tiyatrocular yönetecek.”

YENİ SANAT YÖNETMENİ GÖKHAN AVKIRAN

“Antalya Şehir Tiyatrolarımız bu sezon perdelerini açamadıysa, bu hukuksuz yapılan kadrolaşma yüzündendir” diyen Başkan Böcek, AŞT’nin idari ve sanatsal kadrolarının liyakat ve tecrübeyi göz önüne alarak, yeniden yapılandırıldığının altını çizdi. Başkan Böcek AŞT’nin yeni Genel Sanat Yönetmeni’nin çok sayıda oyunda görev almış, pek çok öğrenci yetiştirmiş, geçen dönem sürgün edilerek 45. yıl boyunca kömür ve baca denetimi yaptırılan, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu Gökhan Avkıran olduğunu açıkladı.

AŞT’YE YAKIŞAN YENİ BİNA

Başkan Böcek, AŞT’nin eski sanat yönetmeninin de şu anda Şehir Tiyatrolarında sözleşmeli sanatçı olarak görevine devam ettiğini ifade etti. Başkan Böcek AŞT’nin Toptancı Hal’de bulunan oldukça sağlıksız koşuldaki yerinden, Işıklar Caddesi’ndeki 121 yıllık tarihi bir binaya taşındığını da belirtti.

OYUNCU SEÇMESİ YAPILACAK

4 Aralık Çarşamba günü, tiyatro ve sinema alanında ulusal ve uluslararası alanda başarılı işlere imza atmış, Mustafa Avkıran, Şebnem Sönmez, Mine Tüzel Tüfekçioğlu Ayşe Nil Şanlıoğlu ve Ayşegül Ünsal’dan oluşan jürinin şehir tiyatrolarında görev alacak oyuncuları seçeceğini de dile getiren Başkan Böcek, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve konservatuar mezunu olan herkes, 3 Aralık tarihine kadar belediyeye şahsen müracaat ederek seçmelere katılabilecek. Hatta yasa gereği işine son verilen arkadaşlar da başvuruda bulunabilir” dedi.

PERDELERİ AÇIK TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Başkan Böcek, AŞT’nin Antalya’nın en önemli değeri olduğunun altını çizerek, “Antalya’mıza ve onun değerlerine en iyi şekilde sahip çıktığımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Sanata ve sanatçılarımıza hak ettiği değeri veren bir anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve perdeleri açık tutmaya ve doğrudan yana olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gül Ege, AKTOB Başkan Adayı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği’nin (AKTOB) 14 Aralık’ta gerçekleştirilecek genel kurulunda mevcut başkan Erkan Yağcı’nın yanı sıra, turizmci Yeliz Gül Ege başkan adayı olduğunu açıkladı.
AKTOB’un 29 Kasım’da toplanan seçimli genel kurulu, yeterli sayıda katılım olmaması dolayısıyla 14 Aralık’a ertelendi. Mevcut başkan Erkan Yağcı’nın aday olduğu AKTOB’da, sürpriz bir isim de adaylığını açıkladı. Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) başkanlığının yanı sıra turizm işletmeciliği yapan Yeliz Gül Ege, başkan adaylığını açıkladı. AKTOB’da da genel sekreterlik yapan Ege, mevcut ve yeniden başkan adayı olan Erkan Yağcı ile 12 yıl önce beraber AKTOB’a giriş yaptıklarını ve kuruma katkı koyduklarını söyledi.
‘KURUMU DAHA İYİ BİR NOKTAYA GETİREMEDİ’
Başkan olarak kuruma daha faydalı olacağını belirten Ege, “Erkan başkanın devraldığı dönemden kurumu daha üst noktaya getirmediğini, yapılan işlerin üstüne katkı koymadığını düşünüyorum. Kurumu daha iyi bir noktaya getirmek adına, aynı zamanda üyelerden de bir değişim isteği olduğu ve beni yüreklendirdikleri için ayrı bir liste ile başkan adayıyım. İyi olan kazansın” dedi.
ÜYELER DEĞİŞİM İSTİYOR
AKTOB’da üyelerin değişim istediğini kaydeden Yeliz Gül Ege, yeni yönetimle daha kucaklayıcı olacağını aktardı. Ege, “Bölgelerin temsilinin yanı sıra aynı küçük ve orta işletmelerin temsilcilerini yönetimde olmasına özen göstereceğiz. Bu kurum sadece büyük işletmelerin derneği olamaz. Küçük ve orta işletmelerin sorunlarını dinleyip onlarla her zaman etkileşim içinde olması lazım. Mevcut yönetimle bunu yapamadık. Bu eksiği seçilirsem ortadan kaldıracağım” diye konuştu.
GİZLİ KAPAKLI İŞ OLMAYACAK
Aday yönetim listesinde güçlü isimlerin var olduğunu vurgulayan Ege, AKTOB’un kuruluşunda ve güçlenmesinde yer alan isimlerle yol aldığını aktardı. Yeliz Gül Ege, “Şeffaf yönetim hedefliyorum. Seçilirsem bizim dönemimizde gizli kapaklı bir şey olmayacak” dedi.

Çin ve Hindistan’a uçuş çağrısı

TÜRK Hava Yolları (THY) ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu olan Antalya merkezli SunExpress, bu yıl havacılık ve turizmde 30’uncu yılını kutluyor. Şirketin kuruluş yıldönümü Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun katıldığı bir törenle kutlandı. 30’uncu yıl pastasının da kesildiği törende SunExpress Genel Müdürü Jens Bischof, SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, Vali Karaloğlu’na uçak maketi hediye etti.
DİREKT SEFER ÇAĞRISI
Antalya ve SunExpress’in son 30 yılda birlikte büyüdüğünü vurgulayan Vali Karaloğlu, “SunExpress’le Antalya turizmi ve şehir markası sanki siyam ikizi gibi. SunExpress Antalya turizmini büyütüyor, Antalya SunExpress’i büyütüyor. İki markanın birbirine çok büyük katkısı var” diye konuştu. Batı ülkelerine çok sayıda sefer olmasına karşın doğu ülkelerine uçuş olmadığını vurgulayan Vali Karaloğlu, “Sadece var olduğumuz pazarlarla turizmi geliştiremeyiz. Ortadoğu, Doğu ve Uzakdoğu’daki yeni pazarlarla çeşitlendirmeye ihtiyacımız var. Özellikle Çin ve Hindistan pazarına SunExpress’le direkt uçuşlarla Antalya’yı büyütmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
35 MİLYON EURO
SUNEXPRESS Genel Müdürü Jens Bischof ise 2019 yazında, Antalya’ya 3,7 milyon koltuk kapasitesi sunduklarını hatırlatarak, “2020 yazında ise iç ve dış hatlarda toplamda 5 milyon koltuk ile tarihimizin en yüksek arzını gerçekleştireceğiz” dedi. Bischof, Antalya Havalimanı’nda bir de uçak bakım merkezi kurulacağını hatırlatarak, “2021 yılı sonuna kadar bakım onarım merkezi açılacak. Çok ciddi bir miktarda yatırım yaptık. 35 milyon euroluk projede 5 uçaklık hangar olacak. Proje Antalya’da ilk olacak. Diğer uçak firmalarına da hizmet verecek” açıklamalarında bulundu.

Dünyanın gözü Antalya’da olacak

Kongre turizmine yönelik yapılan yatırımlarla ön plana çıkan Antalya, 2020 Mart ayında düzenlenecek olan ‘Diplomasi Forumu’nda dünya liderlerini ağırla DİPLOMASİ HAREKETİ
SİYASET dünyasının liderlerini, akademisyenleri 2020 mart ayında yapılacak olan Diplomasi Forumu’nda ağırlamaya hazırlanan Antalya’da, özellikle turizm sektöründe şimdiden hareket başladı. Antalya’nın altyapısı, bilgi birikimi ve deneyimiyle uluslararası zirvelere ev sahipliği yapmak konusunda kendini kanıtladığını vurgulayan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, “G20 Zirvesi’ne, uluslararası turnuvalara ve toplantılara ev sahipliği yapan Antalya’nın, Diplomasi Forumu’nun yapılacağı yer olarak seçilmesi sektör açısından önemli bir gelişme” dedi.
GELİR ARTIŞI DESTEKLENECEK
Yağcı, şöyle devam etti: “Antalya’nın dünyada tanınırlığının artması ve dünya şehirleri arasında konumlandırılması noktasında bu zirve son derece önemli. Antalya’nın ekonomisinin, turizminin, ticaretinin gelişiminde de önemli bir adım olacak. Bu kentte daha önce gerçekleştirilen büyük organizasyonlar nasıl başarıyla tamamlandıysa, Diplomasi Forumu da aynı profesyonellikte gerçekleştirilecektir. Antalya’nın organizasyonun ev sahibi şehir olarak öne çıkması, kentin marka değerinin artırılmasında ve turizmde hedeflenen gelir artışının sağlanmasında etkili olacak.”
G20’DEN SONRA KENT UYKUYA DALDI
Antalya’nın dünyayla rekabet ederken rehavete kapılmaması gerektiğini vurgulayan Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, “G-20 Zirvesi’ni yaptıktan sonra bu kent uykuya daldı. Kongre turizmi için 220 bin koltuğumuz var. Lokasyon ve ulaşım becerisi anlamında Antalya görmezden gelinemeyecek önemli bir destinasyon. G-20 için yapılan altyapı yatırımları bu zirvede de etkili olacak. NEST Kongre ve Fuar Merkezi bu zirve için biçilmiş kaftan. ATAV olarak zirveye hazırlık sürecinde her türlü desteğe hazırız” diye konuştu.
KAPASİTE VURGUSU
Antalya Kongre Bürosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tomris Özben, bu prestijli organizasyonun Antalya’da yapılacak olmasının son derece sevindirici olduğunu belirterek şöyle dedi: “Geniş fuar alanlarımız, çok sayıda kongre merkezimiz ve konaklama tesislerimiz var. Antalya her bakımdan uluslararası düzeyde büyük bir organizasyona ev sahipliği yapabilecek kapasitede.”

Link: http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/antalya/dunyanin-gozu-antalyada-olacak-41389053

Antalya turizmde yüzde 17 büyüdü

Dünyanın dört bir yanından turist çeken Antalya’ya hava yoluyla gelen turist sayısı, Ocak-Kasım ayları arasında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17’lik artışla 15 milyonu geçti.
Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğünün verilerine göre, 193 ülkeden turist çeken Antalya, turizm sektöründe bu yıl üst üste rekor kırmaya devam ediyor. Geçen yıl 13 milyon 642 bin turistle tüm zamanların rekorunu kıran kent, bu yıl 11 ayda 15 milyonun üzerinde turisti ağırladı.

Kente hava yoluyla gelen turist sayısı 1 Ocak – 30 Kasım tarihleri arasında 15 milyon 37 bin 331 oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre ise turist sayısında yüzde 17’lik bir artış gerçekleşti. Antalya’ya aynı dönemde 593 bin 80 yerli turist ziyaret etti.

Kente gelen turistlerin ülkelerine göre dağılımına bakıldığında ise ilk sırada Ruslar yer aldı. 1 Ocak-30 Kasım tarihleri arasında Rusya’dan 5 milyon 524 bin 160 Rus turist geldi. Rus turist sayısında geçen yıla göre yüzde 16’lık bir büyüme gerçekleşti.

İkinci sırada yer alan Almanya’dan ise gelen turist sayısı 2 milyon 602 bin 725 kişi oldu. Almanya pazarında ise yüzde 15,5’luk bir artış yaşandı.

Kente en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında Ukrayna üçüncü, İngiltere dördüncü, Polonya ise beşinci sırada yer aldı. Ukrayna’dan 802 bin 628, İngiltere’den 705 bin 917 ve Polonya’dan 548 bin 730 turist geldi.

Hollanda, Romanya, Kazakistan, Çek Cumhuriyeti ve İsveç de ilk 10 arasında yer aldı.

Vali Karaloğlu: ”Antalya Turizmi Büyümeye Devam Edecek”

AKTOB tarafından ‘Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği’ ana temasıyla bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne Vali Münir Karaloğlu, Antalya turizminin büyümeye devam edeceğini söyledi.

Rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktık.
Antalya’da kent ekonomisinin ana omurgasını oluşturan, turizm sektörünün konuşulacağı Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Vali Münir Karaloğlu, “Şükürler olsun Antalya bu sene iyi bir sezonu geride bıraktık. Günlük rekorlar, aylık rekorlar ve nihayet yıllık rekorla bugüne kadar ki en iyi sezonu hep birlikte geçirdik. Tabi ki sadece turist rakamları her şeyi ifade etmiyor. Bu yüzden turizm sektörünün geleceğinin konuşulduğu, geleceğin turizminin konuşulduğu ve gelecekte ki turizm trendlerinin tartışıldığı bu ve benzeri kongreleri çok önemsiyorum. Benim bu sene katıldığım dördüncü resort kongresi ve her sene kongrelerden çok istifade edip çok şey öğreniyorum. İnşallah bu senede turizmle ilgili yeni şeyleri burada dinleyeceğiz. Gelecekle ilgili yeni vizyonlarımızın oluşmasına katkı sunacak yeni bilgilerle bu salondan ayrılacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

Yol haritamızı hep birlikte belirliyoruz
Antalya’da her ay sektör, yerel yönetim, kentin ticaret ve sanayi odası ve sektörün sivil toplumuyla bir araya gelinip, bir önceki ayın değerlendirildiğine değinen Vali Karaloğlu, “Önümüzde ki ayda yapmamız gereken konuları ve turizmle ilgili tasavvurumuzu hep beraber tartışıp yol haritamızı belirleriz. Antalya’da bu noktada çok ciddi ve güzel bir işbirliğimizin olduğunu ve Antalya’da ki başarının da bu işbirliğinin altında yattığını ifade edebilirim. Buna katkı veren tüm taraflara teşekkür ediyorum. İnşallah önümüzde ki yılda ve yıllarda Antalya turizmi büyümeye sizlerin de katkısıyla devam edecektir. Biz buna inanıyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İnşallah bu kongrede Antalya turizminin büyümesine pozitif katkı yapar diye temenni ediyorum. Kongrenin düzenlenmesinde emeği olan başta AKTOB yönetim kuruluna ve başkanına teşekkür edip, sizleri Türkiye’nin en güzel şehri, turizmin başkenti Antalya’da ağırlamaktan mutluluk duyduğumu ifade ediyorum” şeklinde konuştu.
Kongreye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve pek çok sektör temsilcisi katıldı.

Antalya Turizminde 15 Milyon Rekoru

Turizmde dünyanın en çok turist ağırlayan kentleri arasında olan Antalya, 2019 yılında rekor üstüne rekor kırdı. Bir günde gelen turist sayısı yaz aylarında 100 bini bulan kent, geçen yıl 13 milyon 642 bin turist ağırladı. Bu yıl ise tarihinde ilk kez 14 milyon rakamına ekim ayında ulaşan Antalya, kasım ayı verilerine göre tarihinde ilk kez 15 milyon turist sayısını geride bıraktı.
İKİ HAVALİMANINA 14.9 MİLYON TURİST İNDİ
Sektörün birçok ilke imza attığı 2019’da Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, 20 Kasım itibarıyla Antalya Havalimanı’na 14 milyon 612 bin 1 turist indi. Kentin sahip olduğu ikinci havalimanı Gazipaşa’ya ise aynı tarihte gelen turist sayısı 300 bin 924 olarak kaydedildi. İki havalimanına inen toplam turist sayısı 14 milyon 912 bin 925 oldu. Kasım ayı sonunda iki havalimanı dış hatlar terminalleri üzerinden gelen toplam turist sayısının 15 milyonu aşması bekleniyor.
TRANSİT TURİST SAYISI 600 BİNE ULAŞTI
Turistlerin önemli bölümünün tur operatörlerine ait charter uçaklarla geldiği Antalya’ya, tarifeli seferlerle de önemli sayıda ziyaretçi geliyor. Direkt uçuş olmayan dünyanın birçok kentinden tatilci, direkt uçuşların bulunduğu İstanbul üzerinden Antalya’ya geliyor. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, dış hatlardan İstanbul’a giriş yapan ve aktarmalı iç hatlar seferiyle Antalya’ya gelen transit turist sayısı ise 600 bini aştı. Özellikle charter uçuşların azaldığı kış aylarında artan transit yolcular, İstanbul üzerinden Antalya’ya gelmeye devam ediyor.
DENİZDEN 55 BİN TURİST
Bu yıl turizmde yabancı turist sayısı olarak 16 milyon hedefinin ortaya konulduğu Antalya’ya, Konyaaltı, Alanya, Kemer, Kaş, Finike gibi ilçelerdeki kruvaziyer limanlar aracılığıyla da yaklaşık 55 bin turist giriş yaptı. Antalya, 20 Kasım itibarıyla deniz ve havayoluyla gelen toplam 15 milyon 567 bin tatilci sayısına ulaştı.
RUSLAR 5.5 MİLYONA YAKLAŞTI
Antalya’ya gelen turistlerin milliyetlerine göre dağılımına bakıldığında ise 1 Ocak- 31 Ekim tarihleri arasında 5 milyon 414 bin turist sayısıyla Rusya Federasyonu ilk sırada yer aldı. Geçen yıl aynı dönemde 4.6 milyon Rus turistin geldiği kentte, bu yıl yüzde 16’lık artış yaşandı. Rus turistlerin toplamdaki payı ise yüzde 38’i aştı.
ALMANYA GERİ DÖNDÜ
Son yıllarda ciddi oranda kaybın yaşandığı Antalya’nın en büyük iki pazarından biri olan Almanya’dan ise 2019’da ciddi geri dönüş sağlandı. 10 aylık dönemde Alman turist sayısı geçen seneye göre yüzde 16 artışla, 2 milyon 508 bine yükseldi. Almanların toplamdaki payı ise yüzde 18’e yaklaştı.
UKRAYNA VE İNGİLTERE

En çok turistin geldiği ülkeler sıralamasında üçüncü olan Ukrayna’dan ise geçen seneye göre yüzde 12.5’lik artışla 799 bin turist geldi. Ukrayna’nın toplamdaki payı ise yüzde 5.6 oldu. Dördüncü sırada ise geçen seneye göre yüzde 11.5’lik artışla 686 bin turistin geldiği İngiltere yer alıyor. İngiltere ise toplamda yüzde 4.8’lik paya sahip oldu.
100 BİNİ AŞAN ÜLKELER
Sıralamada en çok turistin geldiği ve 100 bini aşan diğer ülkeler ise şöyle: “Polonya yüzde 39 artış, 535 bin kişi. Hollanda yüzde 10 artış, 424 bin kişi. Romanya yüzde 30 artış, 249 bin kişi. Kazakistan yüzde 5 düşüş, 231 bin kişi. Çek Cumhuriyeti yüzde 38 artış, 226 bin kişi. İsveç yüzde 32 artış, 204 bin kişi. Belçika yüzde 7 artış, 191 bin kişi. Danimarka yüzde 4 artış, 188 bin kişi. İsrail yüzde 12 artış, 176 bin kişi. Litvanya yüzde 16 artış, 175 bin kişi. Slovakya yüzde 40 artış, 168 bin kişi. Beyaz Rusya yüzde 2 artış, 164 bin kişi. Norveç yüzde 62 artış, 141 bin kişi. Fransa yüzde 42 artış, 128 bin kişi. İsviçre yüzde 20 artış, 125 bin kişi. Avusturya yüzde 40 artış, 113 bin kişi.

Golf Turkish Open şampiyonu Hatton oldu

Turkish Airlines Open 2019 Golf Turnuvasının şampiyonu Tyrrell Hatton oldu. Sporcu Hatton, ödülünü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun elinden aldı.

Golfte Avrupa Turu takviminde 2013’ten beri yer alan Turkish Airlines Open, bir kez daha dünyanın en iyi golfçülerini ve bu sporun tutkunlarını Antalya’da buluşturdu. Bu yıl 25 ülkeden 75 sporcunun mücadele ettiği Turkish Airlines Open 2019 Golf Turnuvası sona erdi. Belek Turizm Merkezi’ndeki Montgomerie Maxx Royal Golf Kulübünde düzenlenen golf turnuvasının Ödül Törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Golf Federasyonu (TGF) Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Montgomerie Maxx Royal Golf Kulübü Genel Müdürü Cahit Şahin’in yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı golfsever katıldı.

Finalde 6 kişilik play-off
Turnuvada son gün öncesinde Avusturyalı Matthias Schwab -18 puanla ilk sırada yer aldı. Bu sporcuyu -15 puanla İngiliz Ross Fisher ve ABD’li Patric Reed, İskoçya’dan Robert Macintyr, Fransız Benjamin Hebert ve İngiliz Tyrrell Hatton takip etti.
Avrupa Turu kapsamında 1990 yılında Portekiz ve 2003 yılında Güney Afrika’da yaşanan 6 kişinin birinci olarak play-off’a kalması durumu, üçüncü kez Türkiye’de de yaşandı.

2 Milyon dolarlık ödülü Bakan Çavuşoğlu’ndan aldı
Dördüncü tura kalan finalde Matthias Schwab’ın yakın mesafeden atışı kaçırması sonucu, şampiyonluğu ve 2 milyon dolarlık ödülü Tyrrell Hatton kazandı. Hatton’a ödülünü, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu verdi. Çavuşoğlu, çekişmeli bir play-off etabı olduğunu belirterek, izlemekten keyif aldığını söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yılında onu saygıyla andıklarını dile getiren Çavuşoğlu, “Onun ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözü her zaman bizim rehberimiz oldu” ifadelerinde bulundu.

Ödülü alan Hatton ise sponsorlara turnuvayı düzenleyenlere ve kendisine en büyük desteği veren tüm aile üyelerine teşekkür etti.