Kaleiçi’nde Kaybolmak

Kaleiçi’nde Kaybolmak

Sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz atmosferi ile Kaleiçi, Antalya’nın yakın tarihini anlayabilmek ve tanıklık etmek adına zaman ayrılması gereken bir yerdir. Kaleiçi adeta bir açık hava müzesi gibidir. Evlerin karakteristik yapıları, sadece Antalya’nın mimari tarihi hakkında bilgi vermekle kalmaz, aynı zamanda bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve göreneklerini de en iyi şekilde yansıtır.

Kaleiçi

Eski kentin daracık sokaklarında gezerken çok sayıda sanat atölyesine ve beraberinde Kaleiçi ressamına rastlamanız, belki de herhangi bir anın resmedildiği bir Kaleiçi tablosunun sahibi olmanız mümkündür. Kaleiçi’nde yer alan Suna&İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi Antalya Kaleiçi’nde korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli üç binada müze olarak hizmet vermektedir. Müzenin binası, Kaleiçi yapılarının en önemli sivil mimarlık örneklerinden sayılan, Tekelioğlu Konağı’ndan esinlenerek inşa edilmiş, ahşap çıtalı tavanlar ve kalem işi bezemelerle süslenerek 19. yüzyılın ikinci yarısı gerçek örneğine sadık kalınarak yeniden restore edilmiştir. Bu görülmeye değer bina, Kaleiçi yaşamından kesitlerin özel efektlerle sunulduğu çok farklı bir etnografya müzesi olarak düzenlenmiştir. Müzede ayrıca, zengin bir seramik koleksiyonunun yanı sıra eski Antalya’nın gerçeğe uygun bir şekilde ressamlarca büyük boylarda yapılmış yağlı boya resimlerinden oluşan sergiyi de izleyebilirsiniz. Müzenin bir başka öne çıkan bölümü ise Antalya’da yaşamış eski sokak satıcılarının fotoğraflarının yer aldığı sergi salonudur.

Suna & İnan Kıraç Müzesi
Kaleiçi Marina, tarihine sadık kalınarak yeniden restore edilmiş şekli nedeniyle 1984 yılında, FİJET (Uluslararası Turizm Yazarları Birliği) tarafından, Altın Elma Turizm ödülü ile taçlandırılmıştır. Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirleri ortak eseri olan surlar ile çevrili Marina’da çeşitli etkinliklerin yapıldığı küçük bir açık hava tiyatrosu bulunmaktadır. Marina’da yükselen üç palmiyenin ayaklarında kurulmuş olan Oyuncak Müzesi, çocuklar için olduğu kadar yetişkinler için de sürprizlerle doludur.

Konyaaltı mevkiinde, Aspendos Bulvarı üzerinde yer alan Akvaryum, içinde barındırdığı binlerce balık çeşidi ile görülmeye değerdir. Akvaryumun hemen arkasında yüzünü Konyaaltı Sahili’ne dönmüş olan Mini City,  Lemuel Gulliver olmak ve dev yapıları, minyatürleriyle daha yakından tanımak isteyenler için çok keyifli bir zaman dilimi sunmaktadır. Antalya, Side, Alanya, Elmalı, Isparta ve Burdur müzeleri yüzyıllardır bu bölgede yaşamış olan kavim ve kültürlerin sanatla ne denli iç içe yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bölgenin tüm müzeleri, modern müzecilik anlayışı ile dekore edilmiş olup, bölgenin tarihini çok şık bir sunum ile sergilemektedir. Antalya Arkeoloji Müzesi’nin 1988 yılında Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü olan Europa Nostra ile onurlandırıldığını da unutmayalım.

Alanya İlçesi Kızıl Kule Denizcilik ve Gemicilik Müzesi’nde Osmanlı tarihi eserlerinden oluşan sergiyi, büyülü atmosferinde izlemenizi tavsiye ederiz. Mekânda tersanenin gözlerinde tamamlanmamış bir Osmanlı gemisi, antik döneme ait bir vinç ve makaralı sistem yerleştirilmiştir. Kızıl Kule’nin ve tersanenin girişine konmuş olan araçlar ve antik çağlara ait çapalar görülmeye değerdir. Alanyalı sanatseverlerin bir başka buluşma noktası ise görkemli ve şık görünümü ile Alanya Kültür Merkezi’dir. İçerisinde sergi alanının da bulunduğu merkez, her yıl binlerce kişiyi buluşturmaktadır.

Alanya Kızıl Kule
Belki de aynı anda, Antalya’nın batısında bulunan Kalkan Kültür ve Sanat Evi binası 140 yıllık tarihi geçmişi ile bir başka sanatsal etkinliğe kapılarını aralamıştır.