Malta-Türkiye arasında turizmde yeni bir dönem başlıyor

İstanbul’da Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca, Malta Turizm Bakanı Konrad Mizzi ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı, Ticaret Forumu, Turizm Forumu ve Malta Girişimcilerinin ev sahipliğini yaptığı bir resepsiyon ve Ankara’da Resmi üst düzey ikili görüşmeleri gerçekleştirildi.

MTF ile Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin (POYD) ve Uluslararası Down Sendromu Federasyonu arasındaki işbirliği anlaşmalarının imza töreniydi. İki sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, Akdeniz Turizm Vakfı Genel Sekreteri Andrew Agius Muscat ve Malta Turizm Bakanlığı temsilcileri ile her iki ülkenin bakanları nezaretinde imzalama törenini gerçekleştirdi. Hem kamu, hem de özel sektörün çabalarını güçlendirerek Akdeniz’in barış, işbirliği ve refah alanına dönüştürmeyi, bölgede sürdürebilir turizmin büyümesine yapılacak yatırımları teşvik etmeyi ve bölgesel işbirliği projeleri ile Akdeniz Turizmini güçlendirmeyi amaçlayan Akdeniz Turizm Vakfı ile gerçekleştirilen işbirliği anlaşmasını Türkiye Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği adına İstanbul Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Muhammet Murat CUNTAY imzalamıştır.

Moderatörlüğünü de yaptığı turizm forumunda sektör temsilcilerinin karşılıklı işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Akdeniz Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Barbaros Kon; toplantı sonucunda Bakan Ersoy ve Bakan Mizzi huzurunda imzalanan anlaşma ile karşılıklı işbirliği çalışmalarının yeni bir aşamaya taşındığını ve Akdeniz Vatandaşlığına ve Barışına büyük katkı sağladığını aktardı.

Bu ziyaret, Malta’dan Türkiye’ye ilk resmi başkanlık ziyareti oldu. Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan bu Devlet Ziyaretinin, politik ve diplomatik ilişkileri somut sosyo-ekonomik işbirliklerine dönüştürerek, bağlantıları bir sonraki seviyeye taşımamız için ideal bir fırsat sağladığına inanıyoruz.

0 Yorum

Yorum Bulunamadı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dil »