Afrika’lı Göçmenler

Afrikalı Göçmenler

Bu üç Afrika kökenli sebzenin başka bir ortak özelliği vardır. Eğer düzgün pişirilmezlerse yapış yapış olurlar, ama bilhassa bu hafif yapışkan özellikleri bu sebzeleri popüler yapmaktadır. Bunlardan bamya Ortaçağ’dan beri Türk mutfağının sevilen bir sebzesi haline gelmiştir, ama diğer ikisi daha çok yerel bir lezzettir.

Bamya

Anavatanı Etiyopya ve Doğu Sudan olan bamya Nil havzasından İskenderiye limanı araclığı ile Anadolu’ya gelmiştir. olduğu kabul ediliyor. Önceleri yabani olarak yetişirken ilk olarak Mısırlılar tarafından MÖ 1200’lerde tarımı yapılmış. Dünyaya köle ticaretiyle yayılan bamya, bu yüzden Amerika’nın güney eyaletlerinin en sevilen sebzesi olmuş. Selçuklu döneminden beri bilinen bamya, Osmanlı döneminde Arap bacıların yaygınlaştırdığı “aside” yemeği ile meşhurmuş. Bamya bitkisi iki Latince ismi olan nadir bitkilerden. Tohumlarının mis kokusu yüzünden Abelmoschus esculentus adını almış. Arapçadan gelen “Eb’ül misk” yani “mis kokuların babası” ismi yanı sıra güzel çiçeklerinden ötürü yenebilir hibiscus anlamına gelen  Hibiscus esculentus adını da almış.

Göleviz

Türkiye’de sadece Antalya ve Mersin civarında bilinen göleviz, şeklen kerevize benzeyen bir kök sebzedir. Güneydoğu Asya kökenli sebze, Afrika üzerinden dünyaya yayılmıştır. Öyle ki “taro” adıyla bilindiği Hawaii adalarının simgesi haline gelmiştir. Mısır ve Kıbrıs’ta “kolakas” adıyla anılır. Antalya’ya, Roma döneminden beri yetiştiği Kıbrıs üzerinden gelmiştir. Domatesli etli yemeği ekşili tadıyla ilginçtir, körpesinden patates gibi kızartması yapılır.

Mülhiye

Mülhiye, veya Kıbrıslıların adlandırdığı gibi “Molehiya” Antalya mutfağının gizli lezzetlerindendir. Mısır ve Kıbrıs mutfaklarında neredeyse milli yemek gibi kabul edilen mülhiyeyi herkes bilmez. Daha çok geçmişinde Mısır, Kuzey Afrika veya Kıbrıs olan aileler tarafından sevilir. Jüt bitkisinin yaprakları olan mülhiye kurutularak saklanır. Kuzu eti veya tavukla bol limonlu olarak pişer. Mülhiye yemeği piştiği zaman başka yemek aranmaz.

Avokado

Aztek kökenli, anavatanı Meksika olan avokado bölge mutfağının yeni konuklarındandır. Ağacında olgunlaşsa da yumuşamayan, ancak koparıldıktan sonra yumuşamaya başlayan avokado, özellikle Alanya civarında kendine yeni bir vatan bulmuş gibidir. Yağlı tadıyla salatalara çok yakıştığı gibi ezmesi yapılarak meze sofralarında yerini almaya başlamıştır.