Cennet Bahçesi

Cennet Bahçesi

Cennet Bahçesi: Meyveler

Antalya, Burdur ve Isparta illeri meyve zenginliği açısından tam bir cennettir. Deniz kıyısından karlı dağ tepelerine, sakin göller bölgesinden serin yaylalara kadar her köşede birbirinden özel meyveler yetişir.

Seyyahlar Antalya civarının meyvelerini anlata anlata bitirememişlerdir. İbn-i Battuta şöyle yazmıştır: “Antalya, bağ ve bahçeleri çoktur, meyveleri lezizdir. Kamaruddin adını verdikleri bir çeşit kayısı çok nefistir. Bademi lezzetli olduğu için kurutulur.”

Evliya Çelebi ise Finike’de limon, turunç, nar ve incir bahçeleri; Elmalı’da bağlar, bahçeler, kırk gune elması, yedi elvan üzümü; Adalya’da turunç, kebbat, hurma, zeytin, incir, şeker kamışı; Alanya’da limon, turunç, ernar, zeytin, incir, hurma, üzüm… diye uzun uzun bölge meyvelerini saymıştır. Elmalı ve Korkuteli yüksek rakımın verdiği serinlik ile kara iklimi isteyen meyveler ve şaraplık üzüm için ideal ortamlar oluştururken, nemli ve sıcak kıyılarda tropik meyveler yetişir.

Side’nin adı Nar’dan gelir, Elmalı’nın elması ile Isparta’nınki rekabet eder, Anamur mis kokulu yerli muz ile anılır, Burdur’un cevizi coğrafi tescil almıştır. Kirazın alası, kayısının ballısı buralarda olur.Bütün bu meyveler bir yana Antalya kentinin simgesi güneş gibi parlayan portakaldır. Portakal başta olmak üzere narenciye bahçeleri dağlarla denizi kavuşturan topraklarda uçsuz bucaksız mis kokulu bir cennet yaratır.

Nar

Nar, Anadolu’da tarih boyunca yaşamış bütün kültürlerin ortak bereket sembolü olan meyvedir. Nar meyvesi, içinden saçılan binbir mücevher gibi tanesiyle gizemli bir hazine gibidir. Antalya bölgesinde her beldede yetişir, özellikle Ennar, Hicaznar çeşitleri meşhurdur. Tarihte ise nar meyvesi Side ile özdeşleşir. “Side” sözcüğü kelime anlamı olarak “Nar” demektir. Erken dönem Side sikkelerinde kentin sembolü olarak nar meyvesi kullanılmıştır.

Muz

Muz, Dünyada ticaret payı en yüksek olan meyvedir. Anavatanı Güneydoğu Asya ülkeleri olan muz, Arap tacirler araclığı ile Akdeniz ve Afrika’ya taşınmıştır. Alanya’ya ilk kez 1750’lerde Mısır’dan süs bitkisi olarak gelmiş, ancak 1930’lardan sonra meyvesi için dikilmeye başlanmıştır. Alanya’nın doğusundaki kıyılarda muz plantasyonları göz alabildiğine uzanır. Akdeniz’in muz kenti ise kuşkusuz Anamur’dur. Muz bitkisi meyva verdikten sonra köküne kadar çöken ve her yıl tekrar doğan bir bitkidir. Muz hevengi filiz verip doğarken bitki çatırdayarak ses çıkartır.

Elma, Ceviz, Kiraz

Antalya havzasının iç kısımlarında yaygın olan bu üçlü özellikle Burdur ve Isparta civarında yetişir. Burdur cevizli ezmesiyle meşhurdur. Isparta Uluborlu civarının elması ve kirazı özellikle lezzetlidir. Antik Sagalassos’un devamı niteliğindeki Ağlasun’un en önemli ürünleri ceviz ve kirazdır. Aslında bölgede ceviz ve kirazı ile anılan, elmaları ile meşhur nice belde vardır. Şehirin eski günlerini hatırlatan bu üç meyvenin her Antalyalının kalbinde yeri vardır. Kâhgüzellikleri, kâh büyüleyici kokuları, ya da kalıcı, ebedi tatları olsun, bu meyveler adeta cennet bahçesinden çıkmış gibidir.

Amme

Antalya’da “Amme” olarak adlandırılan Trabzon hurması cennetten bir meyve gibidir. Bu yüzden Cennet Hurması yakıştırması da yapılır. “Kaki” ve “Persimmon” gibi adlarla da bilinen meyvenin Latince adı ise ilahî bir yakıştırma içerir. Diospyros kaki “Tanrı Tohumu” anlamına gelir.

Muşmula

Muşmula’nın kalplerde yer edişi ise çiçeğinin kokusunda gizlidir. Tıpkı portakal çiçeği kokusu gibi muşmula çiçeğinin kokusu da Antalya’ya ait bir kokudur. Koyu yeşil yapraklarıyla her bahçede, yol kenarlarında bulunan muşmula meyvesi sonbaharın nostaljik lezzetidir.

Hurma

Hurma ise malum cenette yeri olan bir meyvedir. Hurma palmiyeleri Antalya’ya binbirgece masallarını hatırlatan doğulu bir hava verir. Meyvelerine pek itibar edilmese de bilen tazesinin tadına dolamaz.

Kaktüs Meyvesi

Akdeniz’in dikenli güzeli kaktüs meyvesi yaz sonuna doğru iyice olgunlaşıp ballanır. Kimseler elleyip temizlemeye cesaret edemediği için sokak tezgahlarında ayıklanıp satılır. Ustalaşmış şekilde bir çırpıda dikenleri sıyırıp, bol çekirdekli tatlı içini sunuveren satıcılar sayesinde güneşin tadını biriktiren bu meyvenin tadına varılabilir.