Çicekteki Lezzet

Çicekteki Lezzet

Çiçekteki Lezzet: Haşhaş ve Gül

Torosları aşıp İç Anadolu’ya doğru yönelince kara iklimi hakim olmaya başlar. Değişen iklimle birlikte ürünler de değişir. Anadolu topraklarında binlerce yıllık geçmişi olan haşhaş özellikle Burdur’da önemli bir üründür. Hititlerden beri yetişen, Roma döneminde sikkelerden lahitlere, tapınaklardan çeşmelere her yapıda haşhaş betimlemesine rastlanır. Bereketi temsil eden Demeter, Artemis gibi tanrıçaların bir elinde buğday başağı, bir elinde haşhaş kozası olur. Burdur ve Isparta illerinde iki ürün çok özeldir. Bahar sonu uçsuz bucaksız eflatunlu, beyazlı çiçekleriyle haşhaş tarlaları çiçek bahçesine döner. Tarih boyunca yağ bitkisi olarak da yetiştirilen haşhaş, tohumu ve sürtme denilen ezmesiyle bölge mutfağında apayrı bir yere sahiptir. Kömbe veya nokul gibi haşhaşlı çörekler kimi zaman bölgenin diğer güzel çiçeği gül yapraklarıyla apayrı bir rayiha kazanır.

Isparta

Isparta, dünyanın gül merkezi gibidir. Burdur ile birlikte bu iki gül kentimiz Türkiye’yi dünya gül yağı üretiminde birinci sıraya oturtmuştur. 19. yüzyılda Bulgaristan’ın Kazan bölgesinden Isparta’ya gelen gül tarımı, bugün parfüm endüstrisi için vazgeçmezdir. Gül yağı üretiminin yan ürünü olan gül suyunun Osmanlı mutfağında yeri bambaşkadır. Muhallebi, zerde, aşure gibi pek çok tatlı, gül suyunun son dokunuşuyla rüyalar gibi bir lezzet kazanır. Gül reçeli kaymakla kahvaltıları şenlendirir, güllü lokum ise kahveyle mis gibi bir ikili oluşturur.

Gül Şerbeti

125 g reçellik kırmızı, kokulu gül yaprağı
5 bardak su
1 bardak şeker
1 adet limonun suyu

– Gül yapraklarını ve şekeri bir kapta karıştırın. Yapraklar tümüyle ezilip dağılıncaya dek parmaklarınızla ezip yoğurun.
– Su ve limon suyunu ekleyin, şeker tümüyle eriyinceye dek iyice karıştırın.
– Şerbeti geniş ağızlı bir şeşeye veya kapaklı bir sürahiye alın ve en az 4-5 saat  veya bir gece soğutucuda beklemeye bırakın.
– Servis yapmadan önce tülbent veya ince telli bir süzgeçten süzün. Bol kırık buzla kirstal bardaklarda servis yapın.

Gül Reçeli

500 g reçellik kokulu gül yaprağı
7 bardak şeker
3 bardak su
4 çorba kaşığı limon suyu

– Güllerin yapraklarını ayıklayın, iyice yıkayın ve yapraklar kuruyuncaya kadar süzün.
– Büyük bir kase içinde şeker ve limon suyu ekleyerek hafifçe ovalayarak yoğurun ve birkaç saat beklemeye bırakın.
– Tencereye alın ve suyu ekleyin, tencerenin ağzını kapamadan koyulaşana kadar kaynatın. Arada üzerinde biriken köpüğünü alın.
– Reçel kıvama gelince ocaktan alın, sıcakken temiz sterilize kavanozlara paylaştırın ve ağzını kapayarak soğumaya bırakın.