Her Gün Mutlaka!

Her Gün Mutlaka!

Kaçınılmaz üçlü! Şiş köfte, piyaz ve kabak tatlısı.

Antalya’da bu üç yemekten kaçmak neredeyse imkânsızdır. Şiş köfte yapan yerler sokaktaki seyyar köftecilerden çok katlı köfte saraylarına kadar değişen çeşitliliktedir. Şiş köftenin yanında her zaman piyaz yenir. Ancak burada piyaz tahinli sosuyla sıradan bir fasulye salatası olmaktan çıkar, bambaşka bir boyut kazanır. Bu olağanüstü piyaz için küçük ve lezzetli ince kabuklu Çandır fasulyesini kullanmak şarttır. Tahinin sos olarak kullanılması sadece piyaza tat katmaz, kabak tatlısı da tahinin yoğun susam lezzetinden nasibini alır. Parlak portakal rengiyle zaten yeterince davetkâr olan kabak tatlısı, tahin ilavesiyle dayanılmaz bir çekicilik kazanır. Bunu bilen lokantacılar dükkân girişine üst üste balkabaklarını yığarak müşterileri adeta baştan çıkarırlar.

Şiş Köfte

Şiş köfte, Burdur ve Antalya’nın en sevilen çarşı yemeklerindendir. Öyle ki bu kentlere gidip de şiş köfte yemeden dönmek olmaz. Köftenin iyisi ustasının elinden mangal ateşinde olduğu için evlerde yapılmaz. Gene de yapmak isteyenler etin seçimine özen göstermelidir. Dana-koyun karışımı kıymadan çarşı kalitesine yakın köfteler yapılabilir. Şişlerin özel yapılmış yassı şiş olması gerekir.

½ kg kıyma (dana-koyun karışık)

tuz, karabiber

Servis için:

domates, sivri biber,

soğan, maydanoz, sumak

tırnak pide

-Kıymayı yeterince tuz (yaklaşık 1 tatlı kaşığı) ile yoğurun. Yarım saat kadar dinlendirin.

-Kıymadan irice bir ceviz büyüklüğünde parçalar alarak şişlere geçirin. Elinizi su ile ıslatarak köfteleri yassıltın, yanları parmakla sıvazlayarak düzgün hale getirin.

-Ayrı bir şişe dörde böldüğünüz domatesleri geçirin iki ucuna sivri biberleri takın.

-Şiş köfteleri ve domatesleri yağlanmış ızgarada mangal kömürü veya odun közü üzerinde arada çevirerek pişirin.

-Pideleri avuç içi büyüklüğünde kesin. Pişen şişleri pide üzerine koyun. Biraz karabiber ekin. İkinci bir pide ile kapatın. Biraz bastırarak pidenin ısınmasını ve köftenin suyunu emmesini sağlayın. Pidenin şişin sap kısmına yakın tarafını bastırarak şişi çekerek köfteyi pidenin içine çıkarın.

-Ayrıca közlenen domates ve biberleri de üstüne çıkarın. Yanına ince yarım ay kesilmiş soğan, ince kıyılmış maydanoz ve sumak karışımı hazırlayarak servis yapın.

Tahinli Piyaz

2 bardak Çandır fasulye

1 bardak zeytinyağı

½ bardak tahin

½ bardak sirke

1 bardak su

1 limon

5-6 diş ezilmiş sarımsak

1 tatlı kaşığı tuz

Kırmızı pul biber, Karabiber

Üstü için:

4 haşlanmış yumurta

2-4 domates

6 yeşil biber

2 kuru soğan

½ demet maydanoz

tuz

-Fasulyeleri geceden bol suda ıslatın.

-Süzün ve bol suda en az bir saat veya daha fazla iyice yumuşayıncaya kadar haşlayın. Tencere içinde soğumaya bırakın.

-Zeytinyağı, tahin, sirke, limon suyu ve suyu bir kapta karıştırın. Haşlanmış fasulyeden 3-4 çorba kaşığı kadar alın ve çatalla iyice ezin. Bunu da sosa karıştırın. Sarımsağı tuzla havanda dövün ve sosa katın. Eğer gerekirse biraz daha su ekleyebilirsiniz. Pulbiber ve karabiberi ekleyin.

-Haşlanmış fasulyeleri süzerek servis kâsesine koyun. Sosu dökün ve bir alt üst edin. Soğanları ince yarım ay şeklinde doğrayın, tuzla harmanlayarak bir süzgece bırakın. Bir üre sonra biraz suyunu salarak yumuşayan soğanları sudan geçirin ve avucunuzla fazla suyunu sıkın. Fasulyelerin üzerine yayın. Maydanozu ince kıyın ve üstüne dağıtın.

-Yumurtaları soyun ve dörde bölün. Domatesleri de dilimleyin. Sivri biberi ince kıyın. Hepsini piyazın üstüne dizip süsleyerek servise hazır hale getirin.

Kabak Tatlısı

1½ kg balkabağı

3 bardak toz şeker

1 bardak tahin

1 bardak ceviz içi

-Balkabaklarını beş parmak kalınlığında dilimleyin ve kabuklarını kesip atın. Balkabağı dilimlerini üçe bölerek bir tencereye dizin ve üstüne şeker gezdirerek bir gün bekletin.

-Ertesi gün tencereyi ateşe koyun ve kısık ateşte suyunu çekmeye başlayıncaya kadar kaynatın. Suyu koyulup azalınca ateşten alın.

-Balkabağı dilimleri tamamen soğuyunca geniş bir servis tabağına alın ve üstüne tahin ve çekilmiş ceviz gezdirerek servis yapın.

Şuruplu Tatlılar

Türk mutfağı şuruplu tatlılar açısından zengindir. Baklava başta olmak üzere, fırında pişmiş veya kızarmış tatlılar vazgeçilmez tadını şuruptan alır.

Antalya’da şuruplu tatlıların şahı Arap Kadayıfı’dır. İçi ceviz dolu, yağda kızarmış ve şuruba batırılmış kadayıflar hafif olmaktan çok uzak olsa da, karşı konulması zor bir lezzettir.

Şuruplu tatlılarda bu yoğun tadı hafifleten ve çoğu kez Antalyalılar dışındakilerin bilemediği gizli bir lezzet dokunuşu vardır. Şurup hazırlanırken içine birkaç ıtır yaprağı veya birkaç kaşık portakal çiçeği suyu konur. Bu çiçekimsi koku şuruba, Antalya’nın masalsı manzarasına çok yakışan gizemli bir lezzet katar.

Arap Kadayıfı

Arap kadayıfı, aynı zamanda taş kadayıf olarak anılan yassı kadayıftan yapılır. Hazır olarak çarşıda satılan kadayıf eğer taze olmazsa katlanırken çatlar ve yarılır.

1kg taze yassı kadayıf

150 g çekilmiş ceviz

2 çorba kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tarçın

3-4 yumurta, hafif çırpılmış

kızartmak için sıvı yağ ( yaklaşık 300-350 ml)

Şurup için

1 kg şeker

1 lt su

3-4 ıtır yaprağı

½ limonun suyu

-Öncelikle şurubu hazırlayın. Şeker ve suyu bir tencerede karıştırın. Kısık ateş üstünde karıştırarak şekeri eritin. Itır yapraklarını ekleyin. Şurubu 5-10 dakika kadar orta ateşte kaynatın. Şurup biraz koyulunca limon suyunu ekleyin ve bir taşım daha kaynatın. Ateşten alın, yaprakları çıkartın ve oda sıcaklığına soğuması için bir kenarda bekletin.

-Bir kâsede ceviz, şeker ve tarçını karıştırın. Başka bir kâsede yumurtaları hafifçe çırpın.

-Her bir kadayıfın ortasına 1 tatlı kaşığı cevizli karışımdan koyun ve ikiye katlayın. Kenarlarını hafifçe ıslatarak bastırın ve iyice yapışmasını sağlayın.

-Derince bir tavada kızartma yağını kızdırın. Her bir kadayıfı önce yumurtaya batırarak dikkatlice tavadaki yağın içine bırakın. Bir tarafı nar gibi kızarınca diğer tarafını çevirin. Tavayı fazla doldurmadan bir seferde dört beş kadayıf kızartın. Kızaran kadayıfları maşayla alarak fazla yağını süzün ve şuruba atın.

-Kadayıfları şurubun içinde bir an şurubu çekene kadar tutun ve hemen çıkarın, servis tabağına alın. Üzerine ek olarak çekilmiş ceviz ekebilirsiniz.

Ot Ziyafeti

Yenilebilir yabani otlar Giritliler için ziyafet sofrasıdır. Bölgedeki mübadil Girit göçmenleri ot yemeklerinin çeşitliliği ile tanınır. Ot toplama geleneği sadece Giritliler için değil bölgedeki tüm köyler için özellikle yağışlı mevsimlerde kırsal hayatın halen değişmez bir parçasıdır.

Yabani otlar ihtiyaç kadar lezzet için de toplanır. Mutfaktaki kullanımı ise çok çeşitlidir. Lavaş ekmek içine çiğ olarak dürüm yapılıp yendiği gibi kat kat lezzetli muhteşem otlu börekler de yapılır. En yaygını ise soğanla kavurmasını yapmaktır. Ot kavurma, içine birkaç yumurta kırıldığında kuvvetli bir kahvaltı veya hafif bir öğle yemeği olabileceği gibi yanına sarımsaklı yoğurtla harika bir meze halini alır. Yoğurdun içine karıştırıldığı yoğurtlamalar ise sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı lezzetlerdir.

Isırgan Yoğurtlama

Girit göçmenleri ot yemekleriyle meşhurdur. Isırgan otu, zahmetli olsa da çok sevilen bir ottur. Isırganları hazırlarken eldiven giymeyi unutmayın.

500 gr. ısırgan

1 demet taze soğan

1 çorba kaşığı tereyağı

½ bardak zeytinyağı

1 tatlı kaşığı tuz, ½ tatlı kaşığı karabiber

Üstü:

2 bardak süzme yoğurt

2 diş sarımsak

½ tatlı kaşığı tuz

2 çorba kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı pul biber

-Isırgan yapraklarını ayıklayın ve saplarını atın. Bol tuzlu suda kısaca yumuşayıncaya kadar haşlayın.

-Süzün ve biraz soğuyunca kabaca doğrayın.

-Taze soğanları ayıklayın ve ince doğrayın. Tereyağını ve zeytinyağını geniş bir tavada ısıtın. Soğanları ölünceye kadar orta ateşte çevirin. Isırganı, tuz ve biberi ekleyin ve ateşte biraz çevirin. Servis tabağına alın.

-Sarımsağı tuzla havanda dövün. Yoğurt ile karıştırın ve ısırganın üstüne dökün. Zeytinyağını üstüne gezdirin ve pul biber ekerek servis yapın.