Sırça Sarayın Hazineleri

Sırça Sarayın Hazineleri

Sırça Sarayın Hazineleri: Sera Lezzetleri

Domates

Türkiye domates üretiminde dünyada üçüncü sıradadır. Antalya ili tek başına bu üretimin çoğunu karşılar. Finike’deki seralar her mevsim domates üretmektedir. Organik ve arılarla döllenen domates üretimi de hızla yaygınlaşmaktadır. Antalya mutfağında en ünlü domates yemeği civedir.

Seracılık sektörü geliştikçe sivri biber, patlıcan, kabak gibi pek çok sebze yıl boyu bulunur hale gelmiştir. Seralarda ayrıca değişik salata yeşillikleri, otlar, hatta yenilebilir çiçekler bile serada yetiştirilmektedir.

Domatesli Cive

Antalya’da “Cive” olarak bilinen pirinçli domates yemeği evden eve değişir. Hatta ev halkı arasında herkesin ayrı tercihi olur. Çocuklar genellikle bol pirinçlisini sever, babalar acılısını… Kimi buzdolabından çıkmış buz gibisi ile ferahlar, kimi yaz sıcaklarında çivi çiviyi söker diye sıcak sıcak yer. Patlıcanlısı da yapılır.

2 orta boy soğan
1/3 bardak zeytinyağı
10 adet orta boy domates
10-15 adet sivri biber
1 bardak pirinç
1 avuç dolusu iri yapraklı fesleğen (1 ufak demet)
5-6 diş sarımsak (zevke göre 1 düzine dişe çıkabilirsiniz)
1.5-2 tatlı kaşığı tuz

– Soğanı zar gibi doğrayın. Zeytinyağını ısıtın ve soğanı yağda çevirerek biraz öldürün.

– Sivri biberleri ince doğrayın ve soğanlara ekleyip biraz da birlikte çevirin.

– Domatesleri soyun, küp küp doğrayın ve tencereye ekleyin. Tuzunu ayarlayın.

– Domatesler suyunu hafif salınca yıkayıp süzdüğünüz pirinci ilave edin. Eğer domatesler çok sulu değilse bir bardak kadar su ekleyin.

– Sarımsakları biraz tuz ve fesleğenlerin bir kısmı ile havanda iyice dövün. Kalan fesleğen yapraklarını ise elinizle kabaca parçalayın. Pirinçler pişer pişmez sarımsak ile fesleğeni ilave edin ve hemen ateşten alın.

– Cive hafif sulu kalmalı, pirinç yemeğin suyunu tamamen emmemelidir. Pirinçlerin lapalaşmaması, adeta dişe gelir biçimde hafif diri kalması gerekir. Fesleğen ise pişmemeli ve rengini korumalıdır.

– Patlıcanlısını yapmak isterseniz, soğanla birlikte alacalı soyduğunuz ve parmak gibi doğradığınız 2-3 patlıcanı kavurun, pirincini ise biraz daha geç atın ki patlıcanlar iyice pişsin.