Toprak Bereketi

Toprak Bereketi

Toprak Bereketi: Tarımsal Çeşitlilik

Antalya, Burdur ve Isparta çevresi çok zengin bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Tarih boyunca bu topraklardan geçen kara ve deniz ticaret yolları sayesinde her zaman yeni bitkiler gelmiş, yeni yiyecekler yetiştirilmiştir. İklim koşullarının uygunluğu ve toprağın bereketi sayesinde tarım son derece gelişmiştir. Kıyı bölgelerinde sıcak Akdeniz iklimine has ürünler yetişirken, yüksek yaylalarda ve Burdur, Isparta taraflarında İç Anadolu’ya özgü bir tarım tarzı hakimdir. Finike, Demre tarafları ise Türkiye’nin seracılık merkezi haline gelmiştir. Seralarda yetişen domates, biber, patlıcan bütün Türkiye’nin ihtiyacını karşılar. Bölgede seracılık benzeri ilginç odaklar oluşmuştur. Korkuteli, kültür mantarı üretiminde önde yer alır, Burdur ise yeşil fasulye tarımında Türkiye’nin önemli bir merkezidir. Alanya tarafında avokado gibi tropik ürünler dikkati çekerken, başka yerlerde pek bilinmeyen göleviz, dikenli kabak, mülhiye gibi sebzeler de yerel değerler olarak ilginçtir. Son olarak haşhaş ve gül ise Burdur ve Isparta’ya damgasını vuran iki üründür.

Yağı Kıymetli, Tadı Lezzetli: Susam ve Yer Fıstığı

Susam

Bir zamanlar Finike’nin susamı Atina pazarlarında en aranan susam türüymüş. Antik dönemde Mısır’dan gelen susam bitkisi, tarımı zor ve zahmetli bir üründür. Yapışkan susam dallarını toplamak sabır ister. Susamın hasat zamanının belirlemek deneyim ister. Fazla olgunlaşırsa kuruyan susamlar saçılır ve ürün ziyan olur. Hasat zamanı susam tarlaları deste haline getirilmiş susam hevenkleriyle dolar. Hevenkler kuruyunca ters çevrilip susamlar silkelenir. Sokak lezzetlerinin baş tacı simit üzerindeki susam, böylesine yoğun bir emek ürünüdür.

Susamın Antalya mutfağına kazandırdığı en önemli lezzet ise tahindir. Tahin, tatlıdan tuzluya pek çok yemekte kullanılır. Korkuteli, Elmalı taraflarında üretilen çifte kavrulmuş tahin ise yoğunlaşmış tadıyla çok özel bir lezzettir. Antalya usulü piyazın sosu tadını tahinden alır, kabak tatlısının üzerine tahin gezdirilir, saat kulesinin orada satılan tahinli çörek “bağaça”nın tadına doyum olmaz.

Hibeş

Hibeş Antalya mutfağının en tipik mezesidir. Rakı sofralarının vazgeçilmez mezesi olan hibeş asıl tadını tahinden alır, acılı ekşili lezzetler ile tahinin zengin susam tadını birleştirir. Acı ekşi dengesi zevke göre ayarlanabilir. Daha kıvamlı olması için 1 kase kadar haşlanmış püre haline getirilmiş nohut eklenebilir. Hibeş suluca yapılıp haşlanmış sebze veya kuru fasulye, nohut gibi bakliyat üstüne sos gibi gezdirilebilir.

1 bardak tahin

2 limon

½ bardak ılık su

3-4 diş sarımsak

1 tatlı kaşığı kimyon

1 tatlı kaşığı acı kırmızı biber

1 tatlı kaşığı tuz

Üstü için:

Sızma zeytinyağı

Pul kırmızı biber, maydanoz

-Limonları sıkın. Sarımsakları tuzla havanda dövün

-Tahini geniş bir çanakta ılık su ile iyice karıştırarak inceltin. Dövülmüş sarımsak, kimyon ve acı kırmızı biberi ekleyin. Limon suyunu yedirerek azar azar ekleyin. Karışım boza kıvamına gelene kadar çırparak karıştırın. Eğer karışım katılaşırsa azar azar ılık su ve biraz zeytinyağı ilave ederek kıvamını açabilirsiniz.

-Hibeşi bir meze tabağına alın, üstüne biraz sızma zeytinyağı gezdirin. Kırmızı biber ve kıyılmış maydanoz ile süsleyin.

Sokak lezzetlerinin baş tacı simit üzerindeki susam, böylesine yoğun bir emek ürünüdür.

Yer Fıstığı

Yer fıstığının kıtalar arası yolculuğu dünya yemek tarihinin en ilginç öykülerinden biridir.

Brezilya ve Peru’da İnka uygarlığı öncesi dönemlerden beri bilinen yer fıstığı Portekizli gemiciler aracılığıyla dünyaya yayılmış. Güney Amerika’dan Batı ve Doğu Afrika kıyılarına, oradan da Uzakdoğu ülkelerine ve Filipinlere kadar yayılarak kısa zamanda temel gıdalardan biri haline gelmiş, Afrika ve Asya’da pek çok ülkenin mutfağında önemli bir yer edinmiş. İlginç olan Amerika’nın keşfiyle dünyaya yayılan Güney Amerika kökenli yer fıstığı Kuzey Amerika’ya Afrika üzerinden köleler aracılığı ile ulaşmıştır.

Antalya’ya da Afrika ile olan ticaret aracılığı ile gelen yer fıstığı bu topraklara sıkı sıkıya tutunmuştur. Yer fıstığı aslında bezelye ya da fasulye gibi baklagillerden bir sebze olup ilginç bir büyüme biçimi vardır. Bitkinin çiçekleri açtıktan sonra toprağa doğru sarkar, sarmaşık gibi yerde ilerleyerek toprağa gömülür ve meyvelerini toprak altında olgunlaştırır. Bu yüzden pek çok dilde bu fıstıklara “yer” ya da “toprak” ile ilgili isimler uygun görülmüştür.

Afrika ve Amerika’nın güney eyaletlerinde görülen yerfıstığını haşlayarak yeme adeti Antalya civarında Afrika kökenlilerin yaşadığı yerleşimlerde görülür.

Şambali

Şam tatlısı seyyar satıcıların sokakta camekânlı arabalarda sattığı bir tatlıdır. Elbette bu çok sevilen tatlıyı evde de yapabilirsiniz. Tepsi ve tatlının üstü Antep pekmeziyle sıvandığı zaman tatlı nar gibi kızarmış bir renk alır.

Keki İçin:

6 bardak irmik
3 bardak süt
3 bardak şeker
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1 bardak kavrulmamış yer fıstığı

Şurup için:

5 bardak şeker
5 bardak su

-İrmik, süt, şeker ve kabartma tozunu bir kapta iyice karıştırıp 15 dakika dinlendirin.

-Çapı 50-60 cm olan bir metal veya emaye tepsiye dinlendirilmiş irmik karışımını tepsiye boşaltın. Hamurun üstüne fıstıkları dizin. Önceden ısıtılmış orta hararetteki (180 derece) fırında 40-50 dakika pişirin.

-Şurup için şeker ile suyu birlikte kaynatın ve soğumaya bırakın.

-Fırından çıkardığınız sıcak tatlının üzerine soğuk şurubu gezdirin. Tatlıyı yaklaşık iki parmak kalınlığında ve yaklaşık 10 parmak uzunluğunda çubuk gibi dilimleyin ve soğumaya bırakın.

Tatlı tüm şurubu emerek soğuyup kendini çekince soğuk olarak servis yapın.