Sağlık

-SAĞLIK-

Sevdiklerimizin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürmesini dileriz her fırsatta… Doğum günlerinde, yeni yıllarda, ‘sağlık’ dileriz önce… Vedalaşırken bile ‘sağlıklı yaşam’ temennisinde bulunuruz. Türkçe’de bu iyi dilek cümlesinin kulağa en hoş geleni ise “Sağlıcakla kal”dır…

Sıcacık, samimi duygular barındıran bu cümle, aslında Türkiye için yeni ve güçlü bir sektör olan sağlık turizminin de temellerini oluşturmakta.

Sevdiklerimizin yanı sıra hiç tanımadıklarımız da ‘sağlıcakla kalsınlar’ diye, ülkenin tüm hastaneleri kendisini yeniledi ve kapılarını, dünyanın dört bir yanından gelen yabancılara açmaya başladı. Türkiye’de son yıllarda sağlık sektöründe yapılan düzenlemelerle, kamu hastanelerinin yanı sıra özel hastaneler de hızla gelişti, büyüdü. Uzman doktorlar ve güçlü teknolojik altyapıları ile modernleşen hastaneler bir yandan hizmet kalitesini yükseltirken, diğer yandan ekonomik fiyat uygulamalarıyla da dikkat çekmeye başladı.

Türkiye’deki bir çok hastane, bugün Joint Comissions International – Uluslararası Birleşik Komisyon (JCI) tarafından denetlenerek, akreditasyon almaya hak kazanmış durumda. Türkiye, akredite sağlık kuruluşu sayısı açısından dünyada ikinci sırada yer alıyor ve sağlık turizminde dünyanın gözde ülkeleri arasında.

Sadece 2011 yılında 500 binden fazla yabancı, sağlık bulmak, ‘sağlıcakla kalmak’ için Türkiye’yi tercih etti ve ülkesine, yaşam kalitesini yükseltmiş, ağrılarından kurtulmuş olarak döndü. Hatta estetik operasyonlar için de çok sayıda yabancının tercihi yine Türkiye oldu… Bir de Türkiye’ye karı-koca olarak gelip, tüp bebek uygulamalarıyla bu sıfatlarına anne ve babalığı ekleyerek ülkesine dönenlerin sayısı da oldukça dikkat çekici.