Fantastik Değil, Yüzde Yüz Gerçek

Fantastik Değil, Yüzde Yüz Gerçek

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, böbrek, kalp, karaciğer, kornea gibi organ nakillerinin ardından dünyanın ilk rahim nakli, çift kol ve tam yüz nakilleriyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Hastanenin hedefinde şimdi de ince bağırsak ve gırtlak nakilleri var.

Rahim naklini gerçekleştiren Dr. Ömer Özkan ve ekibiyle ortak çalışma yapan İsveçli doktorlar da Antalya’dan sonra dünyada ikinci rahim naklini gerçekleştirdi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı nakillerden sonra Amerika ve Japonya’dan bilim kuruluşları da hastane ile görüşmelere başladı.

Fantastik bir filmi andıran ancak yüzde yüz gerçek olan başarılara imza atan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Dr. Ömer Özkan ve ekibi, Türkiye’nin ilk, dünyanın 16’ncı çift kol naklini 25 Eylül 2010’da gerçekleştirdi. Nakil gününü doğumgünü olarak kabul eden Cihan Topal, geçtiğimiz 28 Eylül’de naklinin ikinci yılını hastane ekibiyle birlikte kutladı ve hastane yönetimine pastasını kendi elleriyle yedirdi.

Dr. Ömer Özkan daha sonra 8 Ağustos 2011’de dünyanın ilk rahim naklini, 7 saat süren bir operasyonla gerçekleştirdi. 20 yaşındaki genç bir kadına nakledilen rahim, dünyada ses getirdi. Gebeliğin sağlanması halinde de nakil, dünyaya ışık tutacak sürecin başlangıcı olacak.

Çift kol ve rahim naklinin ardından Türkiye’nin ilk yüz naklini 21 Ocak 2012’de Uğur Acar için gerçekleştiren Dr. Ömer Özkan ve ekibi, 15 Mayıs 2012’de de Turan Çolak’a tam yüz nakli operasyonu uyguladı. Çolak’a, Acar’dan farklı olarak kulak ve saç derisi de nakledildi. Operasyon öncesi, sosyal yaşamdan kopuk, kendi dünyalarında yaşamayı tercih eden Acar ve Çolak, şimdi yeni yüzleriyle, yeni bir hayat yaşıyor.