İkinci Bahar

İkinci Bahar

Yaz aylarında deniz, kum, güneşle dünyanın hemen her ülkesinden milyonlarca turist çeken Antalya, sonbaharla birlikte üçüncü yaş grubunun tatiline ev sahipliği yapıyor. Norveç başta olmak üzere Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayanlar, kendi ülkelerine göre sonbahar ve kış dönemini çok daha güneşli ve ılık geçiren Antalya’da tatilin keyfini çıkarıyor.

Özellikle, nüfusunun yüzde 15’i 65 yaş üzerinde olan ve gelir düzeyinin yüksek seyrettiği Norveçliler, hem tatil hem de tedavi için Antalya’yı tercih ediyor. Güneşe hasret Norveçli emekliler için Antalya’nın kış güneşi bile çok değerli. Anlaşmalı otellere yerleştirilen Norveçli yaşlılar, ekonomik tatille birlikte, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinden de yararlanıyor.

Sosyal güvencesi olan yaşlıların konaklama harcamalarını da kendi devleti ödüyor. Ekim ayıyla birlikte kente gelmeye başlayan İskandinavlar, Antalya’da uzun süreli konaklıyor. Bu alanda çalışma yapan acenteler, kentte bir Norveç Köyü bile kurmayı planlıyor. Norveçli emekliler bu köyde hem konaklayıp, hem de tedavi görebilecekler.