Sağlıklı Kent Sağlık Veriyor

Sağlıklı Kent Sağlık Veriyor

Akdeniz ikliminin ve Akdeniz kültürünün izlerini taşıyan, sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı temiz havaya, güneşe, ılıman iklime sahip olan, taze meyve ve sebzenin cenneti olarak bilinen Antalya, sağlıklı insanlarıyla gülümsüyor dünyaya…

Sağlık turizmi, özellikle Antalya için yeni ve güçlü bir alan… Turizmde yarım milyondan fazla yatak kapasitesine sahip olan ve yılda 11 milyon turisti ağırlayan Antalya, sağlık turizmi alanındaki güçlü potansiyelini doğru kullanan kentlerden biri.

Kış mevsiminde bile hava sıcaklığının 10-15 derece arasında seyrettiği kent, bir yandan tatilini yapıp, diğer yandan tedavisini tamamlayarak, ülkesine sağlıklı ve yaşam kalitesini güçlendirmiş olarak dönmek isteyenlerin önceliği haline gelmiş durumda.

Kentte, 2’si akredite 26 özel hastane, 18 tıp merkezi, 22 poliklinik, 6 dal merkezi, 9 fizik tedavi ve 23 diyaliz merkezi bulunuyor.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, gerçekleştirdiği başarılı yüz nakilleri, kol ve rahim nakilleri ile tıp alanındaki yerini güçlendirirken, Türk doktorlarının adını da dünyaya duyurdu. Kent ayrıca Türk hekimlerinin organ naklindeki başarıları ile de haklı bir gurur yaşıyor. Kanser tedavisi, kalp sağlığı, estetik uygulamalar, diş ve göz sağlığı ile tüp bebek uygulamalarındaki başarı da dikkat çekici boyutlara ulaşmış durumda.

Türkiye’de sağlık turisti sayısı her geçen yıl artmakta ve önümüzdeki birkaç yıl içinde rakamın 1 milyona ulaşması bekleniyor. 1 milyon hedef rakamı içinde Antalya’nın oranı ise hiç de küçümsenmeyecek bir düzeyde. Beş yıldızlı, modern otellerin havuzunda güneşlenip, karşısındaki Beydağları siluetini izledikten sonra, güçlü fiziki yapıya, donanımlı tıbbi cihazlara, başarılı doktorlara sahip hastanelerde tedavisini tamamlayan yabancı turistler, unutamayacakları bir tatille birlikte kaliteli ve ekonomik sağlık hizmeti almanın ayrıcalığını yaşıyor.