Antik Tiyatrolar

Antik Tiyatrolar

Göz kamaştıran Antik Tiyatrolar

Neredeyse her 25 kilometrede bir antik tiyatroya rastlanan bölgede M.Ö. 5. yüzyıldan beri dimdik ayakta duran Aspendos, 2500 yıllık tarihiyle göz kamaştırır. Aspendos antik tiyatrosu, bugün de sunduğu üstün akustik kalitesi ile 1994 yılından bu yana her yıl düzenlenerek geleneğe dönüşmüş olan bir festivale sahne olmaktadır. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, her yıl artan seyircisi ile tarihin, müziğin ve pek çok ulustan sanatçının ve izleyicinin bir araya geldiği görsel bir şölendir. Dünyanın en saygın festivalleri arasında kabul gören bu değerli etkinlik, her yaz haziran ayında başlayıp, eylül ayı ortalarına kadar yayılan 10 muhteşem gösteri ile gerçekleştirilir.

 

Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali

Türk halkının gönülden bağlı olduğu Türkiye’nin kurucu büyüğü Mustafa Kemal Atatürk, 1930 yılında Antalya’ya ilk geldiğinde, görmesi için Aspendos tiyatrosuna getirilir. Gördükleri karşısında etkilenerek “sakın bu tiyatronun kapısına kilit vurmayın; gösteriler, konserler ve güreşler düzenleyin” öğüdünde bulunur.

Ulu Önder Atatürk’ün bu tavsiyesini unutmayan Antalyalılar, 1950 yılının bahar ayında, Aspendos antik tiyatrosunda, sonradan her yıl tekrarlanacak ve konserler ile desteklenecek olan tiyatro gösterileri organize etmeye başlarlar. Antalya halkı, evde hazırlanan birbirinden lezzetli yiyecekleri ile gösterilerden saatler önce, antik tiyatroya gelerek orayı adeta bir piknik alanına dönüştürür. Böylece yarım yüzyıldır süregelen ülkenin en prestijli film festivali Altın Portakal’ın ilk oluşumunun tohumları da burada atılmış olur.