Opera ve Tiyatro

Opera ve Tiyatro

Opera, Bale, Konser ve Tiyatro

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin en köklü üç sanat kurumu, Antalya Devlet Opera ve Balesi, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Tiyatrosu kentin ve bölgenin sanat yaşamına çok değerli katkılar sağlamakta ve sanat adına çok önemli bir rolü üstlenmektedir.

Antalya Devlet Opera ve Balesi

1999 yılında kurulan Antalya Devlet Opera ve Balesi, kurulduğu günden bugüne, Antalya’nın kültür ve sanat hayatında önemli bir yer edinmeyi başarmıştır. Perdelerini ilk kez Emmerich Kalman’ın eseri Çardaş Prensesi ile açan Antalya Devlet Opera ve Balesi, temsillerini Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sergiler. Kentin en çalışkan ekiplerinden birine sahip olan bu kurum, solist, koro, orkestra ve bale sanatçılarından oluşan 180 kişilik sanatçı kadrosuna sahiptir.

Antalya Senfoni Orkestrası

Antalya Piyano Festivali’nin de orkestrası olarak sahne alan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, ekim ve mayıs ayları arasında takipçilerine, her cuma akşamı saat 20.00’de zengin bir program sunar. Konserler sezon boyunca kısa adı AKM olan Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilir. Ülkemizden ve yurtdışından pek çok solist ve şefi de ağırlayan topluluk, bahar ve yaz aylarında kent meydanlarını dolduran coşkulu kalabalıklara da konserler vererek izleyicileri ile buluşur. Geride bıraktığımız yaz Muratpaşa kent meydanında verdiği konserden geriye kalan haz hâlâ belleklerdedir.

Haşim İşcan Kültür Merkezi

Gösteri, konferans ve fuar alanı olarak kullanılmakta olan Cam Piramit’in de içinde yer aldığı Atatürk Kültür Parkı Kompleksi, bir konser öncesi çok keyifli zaman geçirilebilecek bir yerdir. Bir gösteri öncesi ya da sonrasında, bir doğa harikası olarak batıya doğru uzanmış Konyaaltı Sahili’nin hemen sırtında yer alan parkı gezmeye, kendi krallığınızı ilan ederek “Kral Yolu” adı verilmiş olan caddeden, heybetli Beydağları’nın büyüleyici manzarasını karşınıza alarak başlayabilirsiniz. Hem de kentin ılıman ikliminde, belki de incecik bir kazak ile.

Antalya Devlet Tiyatrosu ve Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleri olarak kullanılan Haşim İşcan Kültür Merkezi, Antalya’nın sanat yaşamında çok etkin bir role sahiptir. Ekim ve mayıs ayları arasında opera, bale ya da bir tiyatro oyununu herhangi bir matine ya da suarede izleyebilmek olasıdır.

Antalya Belediye Tiyatrosu
1983 yılından günümüze kadar her yıl ürettikleri birbirinden kaliteli oyunlar ile ABT Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Topluluğu, oyunlarını Karaalioğlu Parkı girişinde bulunan kendi sahnesinde sergiler. Aynı topluluk ayrıca her yıl mayıs ve haziran aylarında organize edilen liseler arası tiyatro şenliğine de katkı sağlar.

Bunlardan başka Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’ni kendisine sahne edinen, KBT-Kepez Belediyesi Tiyatrosu da Antalyalı tiyatroseverlere keyifli anlar yaşatmaktadır.