Portakal ve Sinema

Portakal ve Sinema

Kenti Simgeleyen Portakal ve Sinema

İlk olarak Aspendos’daki antik tiyatronun romantik atmosferinde şekillenen ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından organize edilmekte olan ülkemizde sanatın desteklenmesinde çok önemli bir rolü üstlenen Altın Portakal Film Festivali, 2007 yılında uluslararası bir statü kazanarak günümüze dek edindiği misyon ile yarım asrı geride bırakmış olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Portakalı kendine simge edinmiş olan altın yaldızlı festival, birçok yeni sinemacıyı ödüllendirerek cesaretlendirmiş ve ticari çizginin dışında yer alan sayısız sinemacıya da ciddi maddi destek sağlayarak ülkenin sinema sektöründeki en önde gelen itici güçlerinden biri olmuştur. Bunun sonucu olarak da ekim ayının ilk haftası Antalya sokaklarında, bölgenin bitki örtüsünün aromasını bastıran keskin, keskin olduğu kadar da hoş bir sinema kokusu hâkimdir. İki binin üzerinde yerli ve yabancı sinemacının katılımı ile gerçekleşen festival; Antalyalılar, ziyaretçiler ve onların değerli misafirleri ile birlikte bir hafta boyunca coşkulu bir şenliğe dönüşür.

Sinema insanlarının korteji ile başlayan Altın Portakal, hafta boyunca sinemanın büyüsüyle kenti sarıp sarmalar. Atatürk Kültür Parkı Kompleksi’ni kendisine mekân etmiş olan festivalin Türk ve yabancı yarışma filmlerinin galaları, Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu’nda yapılır. Yarışma filmlerinin yanı sıra “dünya sinemalarından” kuşağında, çeşitli festivallerde ödüllendirilmiş filmler ve yönetmenlerin ilk gösterim filmlerinin galaları, seanstan seansa koşan sinemaseverlerin, fuayelerde yarattığı tatlı telaşına tanık olur. Türk ve dünya sinemasından katılan sinemacılar ile düzenlenen sinema konulu panel, konferans, söyleşi ve atölye çalışmaları ile renklenen festival, Antalya ile özdeş olmuş bir büyüye sahiptir.

Bu değerli organizasyonu gerçekleştiren Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV), ayrıca her yıl nisan ayında Türk televizyon çalışanlarını, çok seçkin bir jüri ile değerlendirerek ödüllendirmektedir.