Yüzyılların Geleneği

Yüzyılların Geleneği

Yüzyılların Geleneğine Tanıklık Etmek!

 

Toros Dağları’nın eriyen karları ve kar örtüsünü yırtarcasına göğe yükselen kardelen çiçekleri, her nisan ayının ilk hafta sonunda, İbradı’da geleneğe dönüşmüş bir festivalin temasını oluşturmaktadır. İlçeye 12 kilometre mesafede bulunan Sülek Yaylası’nın serin atmosferinde organize edilen İbradı Kardelen Festivali, doğaseverleri başta kardelen olmak üzere değişik çiçekler ile tanışmaya davet etmektedir.

Yaz boyunca coşku ile yaşanan festivaller ısının artması ile birlikte yaylalarda kutlanmaya başlar. Yağlı pehlivan güreşleri, yaz aylarında bölgede sıkça organize edilmektedir. 2013 yılı Ağustos ayında 661. kez organize edilecek olan Elmalı Güreşleri ise bölgenin en köklü etkinliklerinden biridir.

Engin mavi denizi, yemyeşil ormanları ve heybetli dağları bir arada bulundurma şansına sahip çok az yerden biri olan Antalya Bölgesi, binlerce yıldır sayısız halka ev sahipliği yapmıştır. Bin yıl öncesinde Anadolu’ya gelerek kendine uygun yaşam koşulları arayan Türkmen boylarının bir kısmı Batı Torosları kendilerine yurt edinmiştir. Geldikleri yer olan büyülü Orta Asya’nın, yol boyu kat ettikleri toprakların, bağlantı kurdukları uygarlıkların, sayısız savaş, sürgün ve mücadelenin ruhunu yanlarında taşımış olan bu boylar, Antalya’nın dağlarında eşsiz bir tarih ve kültürün koruyucusu durumundadır. Dağlarda ve yaylalarda yüzyıllar boyunca siyasetten, devletlerin günlük hayat akışından soyutlanmış halde yaşamış olan bu Yörük topluluklar, bu sayede kendi kültür geleneklerini saf haliyle korumayı başarmışlar, keçi ve koyun sürüleri, kıl çadırları ile kışlak ve yaylalar arasında giden gelen sade bir yaşam sürmüşlerdir.

Antalya, yurtdışından birçok katılımcının da yer aldığı, büyük çaplı uluslararası organizasyonların buluşma noktası olmanın yanı sıra tamamen yerel dinamiklerden beslenen ve bizlere çok farklı renkler sunan festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl geleneksel olarak Antalya Yörükler Derneği ve Yörük Sanayici İşadamları Derneği tarafından düzenlenen Yörük Türkmen Şöleni, bunlar arasında en yüksek katılımın gerçekleşmesi ile öne çıkmaktadır. Her yıl 100 binin üzerinde kişinin katıldığı bu festival, mayıs ayının ilk haftasında iki gün olarak Antalya’nın kuzeyinde yer alan Düzler Çamı Piknik alanında yapılır.

Geniş katılım ile Elmalı yaylasında gerçekleşen bir başka festival de Abdal Musa Şenlikleri’dir. Türkiye’de yaşayan Alevi kökenli yurttaşları bir araya getiren bu şenlik her yıl haziran ayında düzenlenmektedir. Şenlikte ayrıca Alevi kültürü ile ilgili panel, konferans ve seminerler hazırlanarak çeşitli sergiler açılmaktadır. Elmalı ilçesine bağlı Akçaeniş köyünde organize edilmekte olan bir başka şenlik, her yıl ağustos ayının ilk haftasındaki cuma, cumartesi ve pazar günleri olmak üzere üç gün sürmektedir.  Antalya bölgesinde, orman ve ağaç işleriyle uğraşmaları sebebiyle “Tahtacı” adı verilen Alevi vatandaşların katılımıyla gerçekleşen şenlik, bu kültürü tanımak isteyenler için çok iyi bir fırsat oluşturmaktadır.  Üç gün süren şenlik esnasında Alevi ozanların verdiği dinletiler ve semah gösterileri, şenliğin ilgi çeken etkinlikleri arasında yer almaktadır.

Abdal Musa Şenlikler
Konyaaltı Belediyesi tarafından ağustos ayının ilk haftasında organize edilen Konyaaltı Karnaval ve Yaz Şenlikleri, Konyaaltı’nda ve bin metre yükseklikte bulunan Feslikan Yaylası’nda gerçekleşmektedir.

Cevizli Belediyesi’nce ağustos ayının ilk haftasında organize edilen bir başka etkinlik ise Ayran Festivali’dir. Yine aynı zamanda Akseki ilçesinde organize edilmekte olan Akseki Yaz Şenliği yöre sanatçılarının verdiği dinletilerle, ağustos ayının sıcaklarından kaçmak isteyenler için serin atmosferde çok başka bir eğlenceyi yaşatmaktadır.

Ağustos ayının ikinci haftası ise eşzamanlı olarak Üzümlü Köyü Üzüm ve Balık Festivali’ne ev sahipliği yaparken Günyaka köyünde Erik Festivali’nin tatlı telaşı yaşanmaktadır.

Geleneksel Şehzade Korkut Yaz Şenlikleri ve Mantar Festivali, her yıl ağustos sonunda Antalya’nın kuzey batısında yer alan Korkuteli ilçesinde kutlanmaktadır. Adını Osmanlı padişahı Beyazıt’ın oğlu, Şehzade Korkud’un sancak beyliği yapmasından almış olan ilçede ayrıca 1988 yılından bu yana Altın Kiraz Yağlı Pehlivan Güreşleri de yaz şenlikleri kapsamında organize edilmektedir.

Her yıl ekim ayında Döşemealtı ilçesinde düzenlenen Nar Festivali ile yaşanan coşku, yağlı pehlivan güreşlerinin yapılmasıyla büyük bir şenliğe dönüşmektedir. Birbirini kovalayan festivaller zincirinde nar, ekim ayının son haftasında Antalya’nın doğu sınırında bulunan Gazipaşa’da, bu kez bir başka anlamda şekillenecektir: Gazipaşalılar, üretimini gerçekleştirdikleri çekirdeksiz nar meyvesini, desteklemek ve tanıtmak için bir festival düzenler. Festival aynı zamanda, büyük Atatürk’ün unvanı olan “Gazi Paşa” adının, bu şirin ilçeye verilmesinin yıldönümü olarak da kutlanmaktadır. Konser ve dans gösterilerinin yer aldığı festival üç gün sürmektedir.